FAKRO filią Galerii IMO ze Starego Sącza

FAKRO filią Galerii IMO ze Starego Sącza

 

„FAKRO – okno otwarte na sztukę”, to hasło kampanii, pokazującej nowe oblicze światowego wicelidera w produkcji okien dachowych. Kolejną realizacją w ramach kulturalnej inicjatywy po wystawie polskich plakatów w Starym Browarze w Poznaniu jest otwarcie w siedzibie FAKRO filii Galerii IMO ze Starego Sącza.

Wystawa prezentowana w firmie FAKRO, to pokłosie długofalowej i wielopłaszczyznowej współpracy z Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

Pokazanie dzieł sztuki w firmie z branży budowlanej, jest dla nas niecodzienny doświadczeniem. Otwarcie tego sektora na sztukę pokazuje jak daleko jesteśmy od stereotypów i schematów. Cieszę się z tego partnerstwa – komentuje Wojciech Knapik, Dyrektor starosądeckiego Centrum Kultury i Sztuki.

Wystawa prezentuje 10 międzynarodowych dzieł sztuki, które powstały podczas Międzynarodowych Plenerów Malarskich, będących sezonowym wydarzeniem kulturalnym, odbywającym się od 2006 roku w Starym Sączu.

Mariaż branży budowlanej z kulturą i sztuką nie jest oczywisty, ale pokazuje naszą różnorodność i wszechstronność. Firma FAKRO rokrocznie przyjmuje ok. 5 000 gości z całego świata. Są to przedstawiciele naszych partnerów, architektów, dekarzy, sprzedawców, organizacji branżowych, a także świata polityki i mediów. Przybywają tu, aby brać udział w szkoleniach, poznać naszą ofertę. Od teraz będą także mogli podziwiać obrazy ze starosądeckiej Galerii IMO – wyjaśnia Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu ds. Marketingu FAKRO.

Uroczysty wernisaż otwierający wystawę w siedzibie FAKRO został zaplanowany na 22 marca br.

 


Wystawa w FAKRO prezentuje prace, które powstały podczas starosądeckich Plenerów malarskich. Artyści z całego świata, inspirowani krajobrazem i kulturą małopolskiego „miasteczka z klimatem”, zbierają się tu by tworzyć oraz wymieniać artystyczne doświadczenia, a następnie prezentować swoje prace lokalnej społeczności iturystom.

Dotychczas w plenerach uczestniczyło 200 artystów z 16 krajów (m.in. z Armenii, Chin, Japonii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, USA, Węgier, Rumunii, Serbii, Ukrainy, Włoch). Inicjatorką tej cyklicznej imprezy była pochodząca z Mostek w pobliżu Starego Sącza, rzeźbiarka Teresa Plata-Nowińska, profesor ASP w Warszawie, wraz z mężem - Marianem Nowińskim, malarzem, uznanym plakacistą i również profesorem warszawskiej ASP.

Malarze, którzy przybywają do Starego Sącza pracują  nad swoimi obrazami w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego oraz Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera. Jest to wyjątkowy czas, gdyż wtedy klasy szkolne na dwa tygodnie zamieniają się w międzynarodowe pracownie artystyczne. Część uczestników pleneru przygotowuje swoje szkice w plenerze, pośród kolorowych zakamarków miasta, na polach pełnych traw, tuż obok szumiącej wody Popradu.

W pierwszym tygodniu pleneru uczestnicy prezentują  filmy o swojej twórczości zrealizowane w prywatnych studiach w swoich rodzinnych miejscowościach. Co roku wywołuje to ogromną dyskusję o tym, jak lokalne środowisko prowokuje artystę do czerpania z tych tematów. Jest to wydarzenie otwarte, na które zapraszani są wszyscy miłośnicy sztuki. 

Dwutygodniowy pobyt zwieńczony jest wystawą końcową podczas, której prezentowane są prace wykonane w czasie pleneru oraz katalog przygotowany specjalnie na to wydarzenie.

Obecnie kuratorką  Międzynarodowego Pleneru Malarskiego jest Ewelina Kochańska, która od ponad 10 lat związana jest z Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sarii w Starym Sączu i funkcjonującą w jego ramach galerią – IMO Galerią.

Galeria obrazów w FAKRO

Krzysztof Bojarczuk, Trzy odsłony klasztorne 2, 2018

Krzysztof Bojarczuk, Trzy odsłony klasztorne 2, 2018

Urodził się w Radzyniu Podlaskim. Po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie prze dwa lata studiował wychowanie plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Kontynuował studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obronił dyplom w pracowni miedziorytu. 

Ryosaku Miyasaka, Landscape 1, 2018

Ryosaku Miyasaka, Landscape 1, 2018

Rozpoczął  studia plastyczne na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Nihon w Japonii, skąd został przeniesiony do Kalifornijskiego Instytutu Sztuki w USA. Uczestniczył w wielu wystawach w Los Angeles, Nowym Jorku, na Hawajach, w Japonii i Polsce. Zbiór jego prac znajduje się w Chino City Museum of Art.

Ryosaku Miyasaka, Landscape 2, 2018

Ryosaku Miyasaka, Landscape 2, 2018

Rozpoczął  studia plastyczne na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Nihon w Japonii, skąd został przeniesiony do Kalifornijskiego Instytutu Sztuki w USA. Uczestniczył w wielu wystawach w Los Angeles, Nowym Jorku, na Hawajach, w Japonii i Polsce. Zbiór jego prac znajduje się w Chino City Museum of Art.

Eri Suenga, Wiatr, 2018

Eri Suenga, Wiatr, 2018

Urodziła się w Tokio. Ukończyła Tokijski Uniwersytet Sztuk w Japonii. Mieszka i tworzy w Nagano. Jej prace znajdują się w zbiorach w Japonii i zagranicą.

Józef S. Stec, Roch o świcie, 2021

Józef S. Stec, Roch o świcie, 2021

Urodzony 25 lutego 1961 roku w Grybowie. Od 1992 roku mieszka i pracuje twórczo w Nowym Sączu. Członek ZPAP od 1989 roku. W życiu i sztuce wyznaje prawo dobrej kontynuacji. Od 2006 roku prowadzi PRACOWNIĘ PLASTYCZNĄ I KONSERWATORSKĄ „ARStec”. Otrzymał nagrodę im. Bolesława Barbackiego, za pracę twórczą, ale też za działania konserwatorskie ratujące sądeckie zabytki najbardziej prestiżowy laur dla plastyków profesjonalnych w Nowym Sączu. 

Antra Ivadra, Sącz, dyptyk

Antra Ivadra, Sącz, dyptyk

Ukończyła Łotewską Akademię Sztuki na wydziel malarstwa monumentalnego. Jest członkiem Związku Artystów Łotewskich i Rady Związków Twórczych Łotwy. Jej prace znajdują się w zbiorach na Łotwie, Litwie, w Grecji, Włoszech, Austrii, Rumunii, Bułgarii, Niemczech, Polsce i Szwecji.

Piotr Nowiński, Pole, 2010

Piotr Nowiński, Pole, 2010

Urodził się w Warszawie i tu ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych. W 2011 r. uzyskał tytuł doktorski na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Obecnie jest prodziekanem Wydziału Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Prowadzi Pracownię Komiksu Multimedialnego i Gier 2D oraz Pracownię Rysunku. Zajmuje się zarówno pracą dydaktyczną, jak i artystyczną – malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Rumunii, Francji, Japonii, Chinach i Niemczech. Był kuratorem artystycznym Międzynarodowych Plenerów Malarskich i Sympozjów Kultur Lokalnych w Starym Sączu. 

Hryouki Kimura, Drippin Rippin III, 2014

Hryouki Kimura, Drippin Rippin III, 2014

Urodził się w Niigata w Japonii. W latach 2000- 2003 studiował w Wielkiej Brytanii w Central Saint Martins, Byam Shaw School of Art i na Uniwersytecie Londyńskim w Slade School of Art. Maluje olejami i akwarelami używając najczęściej czerni i bieli. 

Onji Tae, 2016

Onji Tae, 2016

Malarka abstrakcyjna, urodziła się w 1942 r. w Hiroszimie. W 1964 r. uzyskała dyplom z malarstwa europejskiego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Tokyo Joshi Bijutsu Daigaku. W trakcie trwania studiów ukończyła w trybie wieczorowym kurs z podstaw designu w Kuwasawa Design School, gdzie zdobyła wiedzę z zakresu teorii abstrakcji oraz kompozycji płaskiej i przestrzennej. W latach 1999-2005 uczyła się akwaforty w Atelier Torben Bo Halbrik w Paryżu. W roku 2007 odbyła się wystawa jej grafik w Muzeum Sztuki w Szanghaju. W roku 2012 Ueno Mori Art Museum w Tokio zorganizowało wystawę siedemdziesięciu jej prac, zawierającą najbardziej uznane dzieła. Jej prace wielokrotnie wystawiane były w Tokio, Hiroszimie, Sapporo, oraz poza granicami Japonii, między innymi w Hiszpanii, Paryżu, Szanghaju i w Polsce. 

Mauro Baldino, Villagio dei Pescatori, 2016 

Mauro Baldino, Villagio dei Pescatori, 2016 

Urodzony w Rzymie. Jego osobisty styl wynika ze spontanicznej postawy wobec otaczającego świata. Używa farb i werniksów, które łączy w nowatorski sposób. Uczestniczył w wielu wystawach we Włoszech i zagranicą. Mieszka i pracue we Fregene, niedaleko Rzymu.