Stolarka okienna wysokiej jakości będzie nam służyć wiele lat, z tego względu jej wybór musi być dobrze przemyślany. Okna dachowe powinny zapewniać najważniejsze funkcje, które zagwarantują komfort ich użytkowania. Muszą nie tylko znakomicie doświetlać wnętrze, ale także być łatwe w obsłudze, estetycznie wykonane, jak i umożliwiać odpowiednią cyrkulację powietrza. Jakie okna dachowe wybrać?
Popularnym rozwiązaniem jest okno obrotowe, w którym to zawias umiejscowiony jest w połowie wysokości okna. W dolnej części skrzydła znajduje się klamka do otwierania i zamykania. Tego rodzaju okna dachowe można podzielić na dwu, trzy oraz czteroszybowe. Ponadto, należy do nich też okno dachowe o podwyższonej odporności na wilgoć czy też superenergooszczędne okna dedykowane budynkom pasywnym i energooszczędnym. W sprzedaży dostępne są też modele o podwyższonej osi obrotu, bardzo praktyczne dla osób wysokich. Co ważne, okno w dachu może być otwierane przy pomocy pilota lub smartfona, przykładem jest tutaj okno sterowane elektrycznie Z-Wave lub WiFi, wyposażone dodatkowo w czujnik deszczu.
Okna na poddaszu możemy podzielić na:
okna obrotowe – w którym to oś obrotu skrzydła zlokalizowana jest w połowie wysokości ościeżnicy. Klamka umieszczona w dolnej części skrzydła pozwala na wygodną obsługę okna. Klamka ta posiada dwa stopnie mikrouchylenia. Ten typ okien daje również możliwość zamontowania sterowania elektrycznego.
okna uchylno-obrotowe – odznaczają się dwoma osiami obrotu (na górnej krawędzi i w połowie ramy), dając swobodny dostęp do okna:
okna o podwyższonej osi obrotu – oś obrotu w takim modelu znajduje się powyżej połowy wysokości, zapewniając więcej przestrzeni i łatwość podejścia do krawędzi okna. Drewno, z którego wykonane jest okno, jest dwukrotnie malowane ekologicznym lakierem akrylowym w kolorze naturalnym. Obrócone skrzydło można zablokować z użyciem zasuwki przy kącie 160°, celem umycia go.
okna kolankowe – montowane są w ścianie pionowej - kolankowej i „przedłużają” okno dachowe, dzięki czemu zapewniają lepsze oświetlenie wnętrza i pole widzenia, mogą być też łączone z oknem dachowym o dowolnej konstrukcji.
okna balkonowe – złożone z dwóch części, dolna po uchylenia zamienia się w swego rodzaju balustradę, a górna w daszek. Okno dachowe z balkonem zapewnia jeszcze lepsze otwarcie na przestrzeń i więcej światła dziennego w domu. Wykonane jest z najwyższej jakości drewna sosnowego, klejonego warstwowo, impregnowanego próżniowo.
okno wyłazowe – umożliwia swobodne wyjście na dach, jednocześnie spełnia wszystkie funkcje okna dachowego. Przeznaczone jest do pomieszczeń mieszkalnych ogrzewanych i ocieplanych. Występuje w wersji otwieranej na prawą lub lewą stronę. Montaż możliwy jest w dachach o nachyleniu od 15 do 55°.
1. Wielkość pomieszczenia oraz jego rodzaj
Najpierw musimy przeliczyć niezbędną ilość oraz dokładne wymiary okien. Chcąc to określić, należy wiedzieć jaka jest wielkość pomieszczenia i do czego ono będzie nam służyło. Ilość niezbędnego światła wyraża stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi we wnętrzu. Stosunek ten powinien wynosić minimum 1:8 jeśli przestrzeń jest wykorzystywana na pobyt ludzi, w innym pomieszczeniach jest to 1:12.
Przykładowo:
Obliczanie niezbędnej ilości okien dachowych do oświetlenia światłem dziennym pokoju o powietrzni 15 m2.
1=8
?=15 (15x1):8= ~ 1,90
A więc do oświetlenia pokoju o powierzchni 15m2 trzeba zamontować okna o powierzchni około 2m2.
Odpowiedni wymiar okna dachowego jest niezwykle ważny. Warto pamiętać o tym, że powierzchnia okien powinna stanowić ok. 10% powierzchni podłogi. Co ważne, 1m2 szyby pozwala na doświetlenie 1/10 powierzchni podłogi. Dostępne są zarówno okna dachowe drewniane, jak i okna dachowe plastikowe PVC. Istotną informacją jest to, że większa liczba równomiernie rozmieszonych małych okien, daje więcej światła naturalnego w pomieszczeniu, aniżeli jedno okno dachowe duże.
2. Kąt nachylenia dachu i wysokość montażu okna dachowego
Aby uzyskać jak najlepszy efekt, należy zamontować okno na odpowiedniej wysokości. Przeważnie montaż okna dachowego odbywa się na wysokości, która pozwala na patrzenie przed siebie stojącej naprzeciw osobie. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym okno powinno być dłuższe. W ten sposób zapewni wystarczającą widoczność osobom stojącym przy nim, ale także tym siedzącym przed oknem. Według zaleceń, wygodne użytkowanie okna będzie możliwe, jeśli jego dolna krawędź zlokalizowana jest na wysokości 110-140 cm nad podłogą. W przypadku dachów o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni najlepszą opcją będą modele obrotowe, a dla dachów o pochyleniu od 15 do 55 polecane są okna uchylno-obrotowe lub o podwyższonej osi obrotu.
3. Typ materiału
Do wyboru mamy okna dachowe drewniane okna i okna dachowe plastikowe. Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji, jak i klimatu wnętrza. Modele drewniane wymagają konserwacji, zwłaszcza w pomieszczeniach o wyższej wilgotności powietrza. Będą one jednak pięknie prezentowały się zwłaszcza w aranżacjach, gdzie dominuje właśnie ten materiał. Co ważne, w sprzedaży znajduje się też okna PVC imitujące drewno. Można znaleźć nie tylko okna dachowe antracyt, ale też klasyczną sosnę i złoty dąb. Jakie okno dachowe do łazienki? W łazience i kuchni sprawdzi się zwłaszcza model plastikowy, który będzie w pełni odporny na wilgoć, jak i łatwy do utrzymania w czystości. Drewniane okno będzie natomiast znakomitym wyborem do sypialni, gabinetu, salonu czy pokoju dziecięcego.
Okno połaciowe jest integralnym elementem dachu, a więc musi być w sposób szczelny z nim połączone. Niezwykle ważne jest też samo ocieplenie stolarki okiennej. Do montażu niezbędny jest kołnierz uszczelniający odpowiednio dobrany do rozmiaru okna, jak i pokrycia dachowego (jego wysokości i rodzaju). W montażu okien najważniejsze jest prawidłowe ułożenie izolacji przeciwwilgociowej oraz cieplnej wokół ościeżnicy. Do tego celu wykorzystuje się takie materiały jak: folia paroprzepuszczalna, folia paroizolacyjna i wełna. Zarówno montaż, jak i wymiana okna dachowego powinna być wykonana przez profesjonalną ekipę.
FAKRO to przewodni producent okien dachowych wyróżniających się świetnymi parametrami technicznymi i użytkowymi. W asortymencie firmy znajdziesz między innymi: okna dachowe o różnej konstrukcji np. uchylno-obrotowe, obrotowe, okno dachowe balkonowe, okno wyłazowe, okno kolankowe i wiele więcej. Oferujemy okna zarówno drewniane, jak i plastikowe w różnych kolorach. Zapewniamy wysoką szczelność stolarki okiennej, estetyczny design, jak i innowacyjne rozwiązania, które sprostają nawet wygórowanym wymaganiom.
Copyright © 2024 FAKRO. All rights reserved.