Okno balkonowe czy balkon tradycyjny - Co wybrać?

Budować balkon czy nie? Podjęcie tej decyzji często może być trudne dla inwestora. Zanim ostatecznie zdecydujemy czy warto kupić okno balkonowe, zamiast tradycyjnego balkonu, warto dobrze się zastanowić.

Okno balkonowe, o którym mowa to okno dachowe zmieniające się w balkon. Jest to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie, łączące w sobie funkcje zwykłego okna dachowego i balkonu. 

Ninejszy artykuł odpowiada na pytanie: Co wybrać, okno balkonowe czy balkon tradycyjny? 

Okno balkonowe w jednej ramie posiada dwa otwierane skrzydła. Górne skrzydło otwierane jest uchylnie do góry, a dolne skrzydło wychyla się do przodu. Tak otwarte okno umożliwia swobodny dostęp do przestrzeni wnęki balkonowej. 

Okno dachowe tworzące balkon wygląda bardzo innowacyjnie, ale FGH-V P5 Galeria, bo tak nazywa się ten model okna, to nie tylko ciekawa nowinka technologiczna.To przede wszystkim bardzo praktyczny sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni na poddaszu.

W tym celu przygotowaliśmy porównanie. Skonfrontujemy to wyjątkowe okno dachowe z balkonem w wersji tradycyjnej.

Czy warto mieć balkon na poddaszu?

Balkon – budować czy nie? Dla każdego, kto planuje budowę własnego kącika jest to bardzo istotne pytanie.

Z jednej strony bardzo ważny czynnik stanowią koszty, które zawsze chcemy racjonalnie ograniczać. Z drugiej – we własnym domu chcemy się czuć maksymalnie komfortowo i bezpiecznie. Nie bez powodu funkcjonuje powiedzenie, że dom bez balkonu to nie dom.

Kontakt z otoczeniem, możliwość szybkiego i wygodnego zaczerpnięcia świeżego powietrza, relaksujący kontakt z naturą – to czynniki bardzo ważne dla naszego dobrego samopoczucia.

Tym bardziej, że w zamkniętych pomieszczeniach średnio spędzamy aż 90% naszego czasu. Coraz częstsze przebywanie w biurach, domach czy nawet w samochodach sprawia, że mamy coraz mniej kontaktu z naturą. Balkon na poddaszu jest więc dobrym pomysłem, ale jego wykonanie nie zawsze musi być typowe.

Okno balkonowe czy balkon tradycyjny - Co wybrać?Zdjęcie 1 - Okna balkonowe FGH-V P5 Galeria z markizami AMZ Solar

Ile kosztuje okno dachowe z balkonem?

Balkon na poddaszu wiąże się z montażem przeszklenia oraz zaproszeniem dużej ilości dobroczynnego, naturalnego światła do wnętrz. Ta korzyść występuje zarówno w przypadku okna balkonowego jak i balkonu w tradycyjnej formie.

Okno dachowe mogące pełnić funkcję balkonu to produkt najwyższej jakości. Największe wrażenie robi otwarty balkon i łatwość jego obsługi.

Kiedy przyjrzymy się bliżej innowacyjnej Galerii firmy FAKRO, zobaczymy, że wyróżnia się ona nowoczesnymi rozwiązaniami także w swojej klasie. Chodzi o to, że w przeciwieństwie do innych dachowych okien balkonowych, okno dachowe Galeria marki FAKRO ma barierki chowające się w obudowie po jego zamknięciu. Dzięki temu nie są one narażone na zabrudzenie lub mechaniczne uszkodzenie.                                                                       

Ważną korzyścią jest też estetyczny wygląd zewnętrzny. Barierki pozostają całkowicie niewidoczne przy zamkniętym oknie i nie zaburzają estetyki całego dachu. FGH-V P5 Galeria to okno z dwukomorowym pakietem szybowym o doskonałych parametrach. Ceny detaliczne okna balkonowego Galeria, rozpoczynają się od 9487,00 zł netto.

Okno balkonowe a balkon tradycyjny - Porównanie

Porównajmy zatem balkon dachowy, jakim jest FGH-V P5 Galeria, z tradycyjnym balkonem na poddaszu.

Rozwiązanie Korzyści
Balkon tradycyjny Zazwyczaj stanowi dodatkową powierzchnię dla użytkownika
Możliwość aranżacji
Okno dachowe balkonowe Prostsza i tańsza konstrukcja dachu
Uniwersalność
Lepsze wykorzystanie powierzchni wnętrza
Mniej sprzątania, cała powierzchnia podłogi jest we wnętrzu i nie jest narażona na warunki atmosferyczne
Niskie koszty oraz łatwość utrzymania
Nowoczesny, minimalistyczny design budynku
Ekologia

Balkon tradycyjny

Zazwyczaj stanowi dodatkową powierzchnię dla użytkownika

- Balkon tradycyjny na poddaszu to dodatkowa powierzchnia dla domowników. Dzięki płycie balkonu mamy dodatkową powierzchnię podłogi na którą możemy wyjść. Niektórzy wykorzystują też balkon do wieszania na nim prania, lub przechowywania roweru czy innych przedmiotów.

Możliwość aranżacji dodatkowej przestrzeni

- Balkon w formie tradycyjnej umożliwia wypełnienie go kwiatami lub powieszenie ozdobnego lampionu. Dzięki temu możemy stworzyć sobie swój własny kącik, pozwalający nam w pełni cieszyć się bliskością natury.

Dachowe okno balkonowe

Brak potrzeby rozbudowywania dachu

- Budowa balkonu na poddaszu będzie wymagać zaprojektowania większej, a czasami także bardziej skomplikowanej więźby dachowej. Okna dachowe, również balkonowe, można montować nawet w najprostszym dachu skośnym o standardowym spadku, bez konieczności wprowadzania modyfikacji oraz oszczędzając na materiałach.

Uniwersalność

- Niezależnie od tego czy postanowimy budować balkon czy nie, możemy później żałować decyzji. W zależności od tego co postanowimy, możemy zostać bez balkonu lub z dodatkową powierzchnią, w którą zainwestowaliśmy sporą kwotę, a teraz jej nie wykorzystujemy.

Dachowe okno balkonowe może być idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji, bo dzięki niemu nie musimy wykluczać żadnej z możliwych opcji. FGH-V P5 Galeria będzie dla nas balkonem wtedy kiedy tego chcemy. Kiedy ją zamkniemy, stanie się po prostu oknem. Pięknym i dobrze doświetlającym wnętrze przeszkleniem, które możemy także otwierać uchylnie lub obrotowo, czyli tak, jak inne okna dachowe. Dzięki temu nigdy nie pozbawiamy się możliwości wyboru czy chcemy mieć balkon czy też nie.

Lepsze wykorzystanie powierzchni wnętrza

- Powierzchnia pomieszczenia pod skosem na poddaszu nie jest w pełni wartościową powierzchnią użytkową. Instalując dachowe okno balkonowe zyskujemy wygodny dostęp do tej części podłogi. Otwierając okno balkonowe możemy swobodnie na nią wejść.

Mniej sprzątania

- Tradycyjny balkon to dodatkowa powierzchnia podłogi zlokalizowana na zewnątrz. Wychodzenie na taki balkon często wymaga zakładania butów, gdyż podłoga jest tam zakurzona, brudna i zimna. Okno balkonowe pozwala na cieszenie się balkonem stojąc jednocześnie w ciepłym i czystym pokoju. Wiele osób na balkon wychodzi rzadko.

Niektórzy wyłącznie w celu jego posprzątania. Okno balkonowe pozwala lepiej wykorzystać powierzchnię wnętrza i cieszyć się kontaktem z naturą w sposób maksymalnie komfortowy.

Niskie koszty oraz łatwość utrzymania

- Wszelkie elementy budynku wymagają co pewien czas konserwacji, renowacji lub po prostu wymiany na nowe. Odnowa balkonu wiąże się zazwyczaj z odnowieniem balustrady poprzez jej wyczyszczenie i odmalowanie, czasami trzeba też odnowić zadaszenie, czy nawet powierzchnię płyty balkonowej.

Taka renowacja balkonu generuje nie tylko dużo pracy, ale też wysokie koszty. Konserwacja jednego, czy nawet kilku okien balkonowych zajmuje mniej czasu i mniej nas kosztuje.

Nowoczesny, minimalistyczny design budynku

- Nowoczesne projektowanie stawia na czystość i minimalizm. Tak jak w przypadku designu ubrań, samochodów czy smartfonów, architektura zorientowana jest na czystość oraz prostotę form i kolorów. Stonowane barwy oraz proste kształty to klasyka i elegancja – styl ponadczasowy, który zawsze będzie wyglądał dobrze. Zastosowanie okna balkonowego, z barierkami chowającymi się w obudowie, wiąże się z zachowaniem prostoty i estetyki bryły całego budynku bez zbędnych dodatków.

Ekologia

- Okno balkonowe na poddaszu jest rozwiązaniem ekologicznym. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest minimalizm balkonu w formie Galerii FAKRO. Mniejsza ilość materiału na budowę takiego balkonu, w porównaniu z tradycyjnym balkonem, oznacza ograniczenie energochłonnej i szkodliwej dla środowiska produkcji materiałów budowlanych.

Również sprzątanie czy konserwacja wymagają mniejszych nakładów w przypadku dachowego okna balkonowego niż tradycyjnego balkonu. A za tym idzie mniejsze zużycie chemicznych środków czyszczących i konserwujących.

Okno balkonowe czy balkon tradycyjny - Co wybrać?Zdjęcie 2 - Okna balkonowe Galeria  FGH-V P5 z roletami wewnętrznymi ARF

Jakie dodatki kupić do okna balkonowego?

Okno balkonowe FHG-V P5 Galeria może być wyposażone w rolety wewnętrzne lub w markizy zewnętrzne, dostępne na zamówienie. Montowane na zewnętrznej stronie okna markizy FAKRO AMZ są szczególnie godne polecenia.

W upalne dni chronią domowników przed gorącem 8 razy skuteczniej niż dodatki wewnętrzne, ponieważ odbijają znaczną część promieniowania zanim dotrze ono do powierzchni szyby.

Balkon tradycyjny czy okno balkonowe - Podsumowanie

Decyzja o wyborze tradycyjnego balkonu lub dachowego okna balkonowego zawsze zależy od inwestora i jego preferencji. Pod uwagę należy też wziąć takie czynniki jak koszt inwestycji, wygląd budynku oraz wymagania prawne. Balkonowe okno dachowe FAKRO FGH-V P5 Galeria jest jednak bezsprzecznie produktem innowacyjnym i posiadającym wiele atutów.

Prestiż, uniwersalność, wygoda i pozostałe wymienione powyżej zalety sprawiają, że w porównaniu z tradycyjnym balkonem na poddaszu, FGH-V P5 Galeria jest produktem bardzo atrakcyjnym i zadecydowanie wartym zakupu.

Zobacz jak prezentuje się od wewnątrz okno balkonowe FGH-V P5 Galeria.

Zastanawiasz się nad zakupem okna FGH Galeria? Zobacz gdzie kupić