Okna FAKRO doświetlają przestrzeń rozwoju

Obfitość naturalnego światła wpadającego przez okna dachowe FAKRO do siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego dodaje osobom przebywającym wewnątrz dużo pozytywnej energii i chęci do życia. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, po wejściu do budynku, nie mamy ochoty go opuszczać. Nowoczesny obiekt zapewnia studentom inspirującą przestrzeń rozwoju, a pracownikom Uniwersytetu godne pozazdroszczenia, funkcjonalne i komfortowe miejsce pracy.

 

Oddany do użytkowania w 2017 roku budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, to nowoczesna bryła o bardzo charakterystycznej stylistyce. Projektanci zdołali skutecznie wypełnić pustą przestrzeń miejską w atrakcyjny sposób i uprzyjemnić korzystającym proces zdobywania wiedzy. W obiekcie zastosowano szereg produktów FAKRO. Projekt budowlany został opracowany w ramach współpracy trzech biur architektonicznych:

Małeccy Biuro Projektowe z Katowic, Grupa 5 Architekci z Warszawy oraz barcelońskie BAAS Arquitectura. Budynek Wydziału Radia i Telewizji wyróżnia się prestiżowym wyglądem, a jednocześnie doskonale komponuje się z otaczającymi go zabudowaniami katowickiego śródmieścia. Obiekt o powierzchni użytkowej 4806m2, znajdujący się na działce przy ulicy Świętego Pawła 3, wypełnił w bardzo estetyczny sposób niezagospodarowany dotychczas plac.

 

Okna FAKRO doświetlają przestrzeń rozwoju

 

Zaaranżowanie działki budowlanej było dla architektów wyzwaniem polegającym na wkomponowaniu nowego obiektu w otaczającą go gęstą zabudowę. Ponadto na działce stał już zabytkowy budynek. Nowa część budowli została z nim zintegrowana, dzięki czemu cała bryła WRiT zachowuje charakter starej architektury katowickiego śródmieścia. Elementem rzucającym się w oczy już przy pierwszym spojrzeniu na frontową ścianę budynku jest ażurowe wykończenie elewacji, wykonane z ceramicznych kształtek. Tak wykonany projekt fasady inspirowany jest rozwiązaniami stosowanymi w budownictwie na Półwyspie Iberyjskim, ale dostosowany do realiów panujących w polskiej, umiarkowanej strefie klimatycznej. Ściany wewnętrzne, dla zachowania spójności z zewnętrzną częścią budynku, są w dużej mierze wykonane z ciemnej, nagiej cegły.

 

Rozwiązania tworzące wyjątkową atmosferę

Bardzo istotnym elementem nowego budynku były przeszklenia. Odpowiednie doświetlenie wnętrz zapewnia lepszą ekspozycję gustownie wykończonych ścian wewnętrznych. 66 okien dachowych FAKRO wraz z zestawami izolacyjnymi, spełnia również wiele praktycznych funkcji. Duża ilość przeszkleń zapewnia nie tylko widok na wewnętrzny dziedziniec oraz kontakt z otaczającym nas światem, ale także zaprasza ten świat do wnętrz i wypełnia je naturalnym światłem. Dodatkowy komfort korzystania z budynku daje izolacja akustyczna okien FAKRO, dzięki której hałas z zewnątrz nie przenika do pomieszczeń. Przyjemne spędzanie czasu w budynku gwarantuje również wysoka efektywność termoizolacyjna tych okien.

 

Docenione piękno i funkcjonalność

Przyznanie pierwszego miejsca w konkursie na nową siedzibę Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego nie było jedynym wyrazem uznania wobec prezentowanego projektu. Jego przemyślana realizacja została doceniona prestiżowymi nagrodami. Jedną z nich było Grand Prix Nagrody Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich, której mecenasem jest firma FAKRO.

 

POBIERZ MATERIAŁY  INFORMACJE O PRODUKCIE