Porady dla schodów strychowych - FAKRO

FAQ


Wybór schodów strychowych, zwanych często także włazem na strych lub drabiną strychową, będzie zależał przede wszystkim od miejsca montażu i planowanego sposobu korzystania z przestrzeni strychowej. Aby ułatwić decyzję należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

A Jaki rozmiar schodów?

O schodach strychowych warto pomyśleć już na etapie planowania budowy domu. Wtedy w pełni możemy wykorzystać potencjał strychu i dostosować schody do naszych potrzeb. Otwór strychowy, czyli miejsce montażu schodów zdefiniuje ich rozmiar. Pamiętajmy im większy rozmiar schodów, tym wygodniejsze wejście na strych i możliwość wniesienia większych gabarytowo przedmiotów. Nie zawsze możemy jednak wybrać największy dostępny rozmiar schodów, gdyż faktyczny rozmiar otworu w stropie to:

  • przy stropach drewnianych - m.in. ułożenie belek tzw. "jętek", ich rozstaw i kierunek montażu determinują maksymalny rozmiar schodów jaki jesteś w stanie zamontować w swoim suficie,
  • przy stropach betonowych/„lanych” - rozmiar otworu pozostawionego przez murarzy i zbrojarzy określa maksymalny rozmiar schodów.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby rozmiar otworu w stropie odpowiadał rozmiarowi handlowemu schodów (tzn. dla schodów70 x 120, rozmiar otworu w stropie powinien wynosić 70 x 120 cm). Pamiętaj, że rzeczywisty wymiar skrzynki schodów będzie pomniejszony o luz montażowy (2 cm na szerokości i 2 cm na długości).

Niezależnie od rodzaju stropu, opinię na temat możliwości wykonania otworu stropowego należy uzyskać od uprawnionego projektanta, który w razie potrzeby zaprojektuje odpowiednie wzmocnienia konstrukcji stropowej w postaci dodatkowego podciągu bądź wymianu, a także określi technologię wykonania otworu.

B Jaki rodzaj schodów wybrać?

Najbardziej popularne i najczęściej wybierane są schody segmentowe składane z drewnianą drabinką. Schody drewniane montuje się przede wszystkim w domach jednorodzinnych i w pomieszczeniach użytkowych na poddaszu. W garażach idealnie sprawdzą się schody z drabinką metalową charakteryzujące się większą wytrzymałością (maksymalne obciążenie do 200kg) i łatwością utrzymania w czystości. Wśród schodów metalowych znajdują się także schody nożycowe, które ze względu na odmienny, harmonijkowy sposób składania znajdują zastosowanie w niewielkich otworach lub tam, gdzie tuż obok otworu stropowego występuje nadproże. Schody nożycowe bardzo łatwo jest także dopasować do wysokości pomieszczenia poprzez odkręcenie lub dokręcenie dodatkowych stopni. Dostępne są także schody do zastosowań specjalnych, wśród nich schody ognioodporne, schody elektryczne lub schody przesuwne LDK, które nie wymagają przestrzeni zamachowej do rozłożenia.

C Parametry termoizolacyjne

Jeżeli schody będą prowadzić na strych nieocieplany warto zainwestować w schody o wysokich parametrach termoizolacyjnych i szczelności, aby ograniczyć straty ciepła z naszego ogrzewanego domu. FAKRO oferuje szeroki wachlarz schodów supertermoizolacyjnych z potwierdzoną najwyższą 4 klasą szczelności wg normy EN12207. Warto wiedzieć, że im niższy współczynnik przenikania ciepła U, tym lepsza izolacja termiczna schodów.

 


Skrzypienie czy grzechotanie schodów strychowych jest naturalnym dźwiękiem ich użytkowania. Sporadycznie przy rozkładania drabiny może usłyszeć głośny stukot. Oczywiście podczas projektowania schodów staramy się aby konstrukcja ograniczyła możliwość występowania dźwięków, niestety nie możemy ich wyeliminować w pełni, ponieważ wynikają z właściwości użytych materiałów.

Wzmożone skrzypienie schodów może wynikać z:

  • Braku konserwacji – schody strychowe powinny być konserwowane przynajmniej raz w roku, a ich okucia regularnie oliwione.
  • Wilgoci - gwałtowne zmiany wilgotności powietrza mogą powodować rozszerzanie i kurczenie drewna, dlatego warto zadbać o prawidłową izolację schodów.
  • Zużycia – zarówno elementy drewniane jak i metalowe z czasem ulegają zniszczeniu.

Aby zredukować hałas szczególnie w drabinach strychowych należy przynajmniej raz w roku oliwić/smarować wszystkie połączenia ruchome (zalecamy użycie do tego smaru XMS) oraz przeprowadzać okresową kontrolę połączeń konstrukcyjnych i jeżeli zaistnieje taka konieczność dokręcić ewentualne poluzowania. Warto odnieść się do wytycznych dotyczących konserwacji i użytkowania, dostępnych w instrukcji bezpiecznego użytkowania.

 


A. Przygotowanie

Montaż schodów rozpocznij od sprawdzenia zamówionego towaru. Upewnij się, że wymiary otworu w stropie odpowiadają wymiarom wskazanym w folderze schodów strychowych (wymiar otworu w suficie [A x B]) lub rozmiarom produktu znajdującym się na jego etykiecie.

Sprawdź wysokość swojego pomieszczenia - nie może ona być większa niż maksymalna wysokość [H] dla wybranego modelu schodów (wysokość pomieszczenia mierzymy od poziomu wykończonej już podłogi do powierzchni sufitu).

Zweryfikuj miejsce potrzebne do rozłożenia drabinki. Najczęściej wartości te są wyższe niż długość całej skrzyni schodów, więc należy upewnić się, że schody nie napotkają na żadną przeszkodę - przy każdym modelu schodów znajdziesz informację o odległości zamachowej [R] oraz odległości po rozłożeniu drabinki [C].

Przygotuj narzędzia - wykaz narzędzi niezbędnych do zamontowania schodów znajduje się w instrukcji montażu dołączonej do produktu lub umieszczonej na naszej stronie www.

Poproś o pomoc - w zależności od wybranego modelu schodów, do ich zamontowania mogą być wymagane 2, 3 lub nawet 4 osoby.

Montaż schodów na strych musi być zawsze wykonany zgodnie z ich instrukcją montażu.

B. Montaż w stropie

Umieść schody w otworze stropowym - przed przykręceniem skrzynki do otworu ustaw ją w poziomie, który sprawdzisz za pomocą poziomicy. Wypoziomowanie skrzynki w otworze stropowym możesz uprościć stosując zestaw kątowniki montażowych LXK (dostępny w ofercie akcesoriów do schodów strychowych). Brak prawidłowego wypoziomowania schodów w stropie może powodować późniejsze trudności z wykończeniem otworu lub użytkowaniem produktu.

Zamocuj skrzynkę w stropie przykręcając skrzynkę za pomocą wkrętów montażowych (strop o konstrukcji drewnianej) lub wkrętów z kołkami montażowymi (strop betonowy). Dla ułatwienia wcześniej nawiercić otwory po środku drewnianego elementu, w odległość nie mniejszej niż 5 cm od jego górnej krawędzi. W miejscach gdzie skrzynka będzie przykręcona do stropu pomiędzy skrzynką a otworem w stropie umieścić przekładki bądź kliny montażowe, które zapobiegną odkształceniom boków skrzynki oraz pozwolą na równe ustawienie przekątnych skrzynki. Brak prawidłowego ustawienia skrzyni może powodować późniejsze trudności z wykończeniem otworu lub użytkowaniem produktu.

Ilość i rozmiar wkrętów/kołków montażowych oraz rozmieszczenie przekładek należy zweryfikować z wytycznymi zawartymi w instrukcji montażu produktu.

Wykonaj uszczelnienie szczeliny powstałej pomiędzy skrzynką schodów a otworem w stropie wypełniając ją materiałem termoizolacyjnym. Możesz zastosować dedykowany zestaw izolacyjny LXD, który służy do szybkiego i szczelnego wykonania izolacji termicznej szczeliny pomiędzy skrzynką zamontowanych schodów a otworem w stropie. Zestaw należy zastosować przez umieszczeniem schodów w stropie.

C. Etap końcowy

Dopasuj schody do wysokości pomieszczenia zgodnie z instrukcją – dla bezpieczeństwa użytkownika drabinka schodów segmentowych po rozłożeniu i oparciu na wykończonej podłodze musi zawsze tworzyć linię prostą. Natomiast przypadku drabinki nożycowej muszą być zachowane wskazane w instrukcji punkty podparcia drabinki oraz wspierających ją ramion.

Zadbaj o estetyczne wykończenie otworu - aby zamaskować szczeliny wokół schodów, pozostałe po ich zamontowaniu w stropie, na dolnej krawędzi skrzynki możesz zamontować listwy wykończeniowe wykonane z PVC - LXL-PVC lub listwy wykończeniowe wykonane z drewna: LXL-P, LXL-W, LXA-W 4,6 cm, LXA-W 6 cm.

Jeśli wysokość skrzynki schodów jest mniejsza niż grubość stropu, wybierz odpowiedną nadstawkę do estetycznego wykończenia wnętrza otworu stropowego. Nadstawka w przypadku schodów 4-segmentowych i nożycowych służy także jako element przedłużający wysokość skrzynki umożliwiając montaż luku LXW.

 


Montaż schodów strychowych w stropie podwieszanym należy przeprowadzić mocując skrzynkę schodów w specjalnie do tego celu przygotowanej konstrukcji, która przeniesie obciążenie ze schodów na strop właściwy. Przykładowe rozwiązania dla montażu schodów FAKRO w stropach podwieszanym otrzymasz po wysłaniu zapytania na adres architekci@fakro.pl

 


Z uwagi na konstrukcję i zastosowane materiały zalecamy montaż schodów wykonać dopiero po wykonaniu wszelkich prac mokrych w pomieszczeniu, w którym będą zamontowane schody. Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu może spowodować nieodwracalne uszkodzenia niektórych elementów schodów – co będzie skutkowało koniecznością ich wymiany.

Wilgotność pomieszczenia w którym są zamontowane schody w całym okresie ich eksploatacji nie powinna przekraczać 65%, stąd nie zalecamy montażu schodów strychowych w pomieszczeniach w których występuje podwyższona wilgotność powietrza, np. w łazienkach.

Montaż schodów strychowych FAKRO jest bardzo prosty, dzięki czytelnej i szczegółowej instrukcji montażu dołączonej do produktu. Dodatkowo możesz wspomóc się filmami montażowymi.

 


Jeżeli Twój wyłaz strychowy wymaga dodatkowego docieplenia, możesz poprawić jego parametry termoizolacyjne poprzez montaż luku górnego LXW. Zamontowany luk zapobiega również nawiewaniu oraz gromadzeniu się kurzu z poddasza na klapie i drabince zamkniętych schodów strychowych.

Więcej informacji o akcesoriach wpływających na poprawę izolacji termicznej i nie tylko znajdziesz na stronie: https://www.fakro.pl/schody-strychowe/akcesoria-do-schodow/

Jeśli dopiero planujesz zakup schodów strychowych warto zdecydować się na produkt o najwyższych parametrach termoizolacyjnych. Dowiedz się więcej o pełnej ofercie produktowej naszych schodów strychowych: https://www.fakro.pl/schody-strychowe/

 


W większości przypadków do otwarcia schodów strychowych należy używać dedykowanego do obsługi schodów drążka. W celu otwarcia schodów w zależności do modelu schodów wystarczy, że odblokujesz umieszczony w klapie zamek (poprzez przekręcenie zamka lub zwolnienie zapadki), a następnie pociągniesz klapę schodów w dół. W przypadku modeli niewyposażonych w zamek wystarczy odpowiednim drążkiem pociągnąć za uchwyt klapy. Po pełnym otwarciu klapy należy obiema rękami rozłożyć drabinkę, tak aby stabilnie oparła się o podłogę.

Schody sterowane elektrycznie możesz otworzyć za pomocą pilota, aplikacji bądź przycisku naściennego. W awaryjnych sytuacjach schody elektryczne możesz też obsługiwać manualnie za pomocą dedykowanego drążka.

 


Jeżeli Twoje pomieszczenie jest niższe niż standardowa wysokość drabinki podana przez producenta, konieczne będzie jej skrócenie i dopasowanie. W zależności od modelu drabinkę należy dociąć lub odkręcić odpowiednią ilość stopni. Informację w jaki sposób dopasować drabinkę znajdziesz w instrukcji montażu dołączonej do produktu.

Instrukcje montażu produktów FAKRO dostępne są również na stronie: https://www.fakro.pl/dekarze/instrukcje-montazu/

Jeżeli przez niewłaściwe docięcie drabinka będzie za krótka – nie musisz od razu jej wymieniać. Możesz skorzystać z akcesoriów jakimi są stopki LXS-W (przeznaczone do drabin drewnianych) oraz LXS-M (przeznaczone do drabin metalowych). Więcej informacji o produktach oraz ich kompatybilności znajdziesz na stronie: https://www.fakro.pl/schody-strychowe/akcesoria-do-schodow/

 


Jeśli chcesz ukryć schody strychowe i uzyskać estetyczne wykończenie wokół ich skrzynki, możesz skorzystać z listew maskujących. Jest to prosty i efektowny sposób na zakrycie szczelin powstałych pomiędzy stropem, a schodami. W celu zamaskowania wyłazu strychowego, możesz wybierać z szerokiej gamy opcji dostępnych w ofercie FAKRO:

  • listwy Invisible idealnie sparawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Pozwalają na tzw. dyskretny montaż czyli „ukrycie” schodów w stropie poprzez zlicowanie klapy z powierzchnią sufitu. Dzięki zastosowaniu listew LXL-Invisible skrzynka schodów pozostaje praktycznie niewidoczna i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych listew maskujących. Należy jednak pamiętać, że montaż listew Invisible wraz ze schodami zawsze wykonujemy przed wykończeniem sufitu płytami gipsowo-kartonowymi,
  • listwy drewniane stosowane są po zakończeniu montażu schodów w stropie, dostępne w kolorze naturalnym lub białym. W przypadku schodów w standardowych rozmiarach listwy nie wymagają docinania a ich montaż jest bardzo prosty,
  • listwy PVC są montowane na skrzyni zamontowanych schodów, dzięki czemu nie wymagają stosowania gwoździ. Dzięki praktycznym narożnikom nie musisz docinać listew pod kątem, co ułatwia montaż w przypadku schodów w niestandardowych rozmiarach.