Udostępnij

W SankoLandii FAKRO odbyły się Mistrzostwa Polski w saneczkarstwie

5 marca 2022 r. właściciel FAKRO, Ryszard Florek, zaprosił i ugościł w swoim obiekcie „Sankolandia” juniorów i juniorów młodszych w saneczkarstwie oraz ich trenerów klubowych. Cel był wyjątkowy ponieważ przeprowadzono niezapomniane Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Warunki atmosferyczne były tak korzystne jak nigdzie indziej w tym sezonie.

Zawodnicy zmierzyli się z nie lada wyzwaniem. Na zboczach Kotylniczego Wierchu są zlokalizowane dwie trasy saneczkowe: czerwona - trudniejsza, zwana „Ślizgostradą”, mierząca ok. 2 tys. metrów długości oraz niebieska o łagodniejszym stopniu zaawansowania, długości ok. 3 tys. metrów. Fakt, że warunki śniegowo-lodowe były bardzo dobre do przeprowadzenia Mistrzostw Polski to jedno. Jednak znakomicie przygotowany teren oraz jego ukształtowanie i przystosowanie do uprawiania saneczkarstwa rekreacyjno-sportowego miał duży wpływ na profesjonalizm tego wydarzenia. To miejsce nie zawiodło Światowej Federacji Saneczkarstwa (FIL). Dotychczas organizacja tych międzynarodowych zawodów miała miejsce na naturalnych torach we Włoszech, Austrii i Niemczech. Jednak niepodważalne zaufanie i potencjał wybudowanych w naszym kraju torów naturalnych nieopodal Muszyny wzbudził szacunek i stał się impulsem do szerszego działania.

Po tak udanej organizacji zawodniczki i zawodnicy uczestniczący w mistrzostwach jednogłośnie stwierdzili, że chętnie powrócą na ten tor w przyszłym roku. Członek Zarządu PZSSan, Krzysztof Orszulik odpowiedzialny za saneczkarstwo naturalne oraz kadra trenerska: Małgorzata Jędrzejko, Mirosława Ogrodzka, Dariusz Ziarno i wspomagająca Marzena Tyrkiel, docenili zaangażowanie w stworzenie bardzo dobrych warunków na naszym krajowym torze śniegowo-lodowym. Zmaganiom przyglądał się Marek Skowroński – główny trener kadry narodowej w saneczkarstwie na torach lodowych.

Zbigniew Czoch -Wiceprezes PZSSan i Janusz Tatera – Sekretarz Generalny PZSSan podjęli rozmowę z właścicielem Grupy FAKRO i SankoLandii, Ryszardem Florkiem, na temat przyszłych możliwości. Perspektywy są bardzo ambitne i jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Przy założeniu uzyskania homologacji Światowej Federacji Saneczkarskiej istnieje duża szansa, że na terenie FAKRO powstanie profesjonalny tor lodowy, naturalnie mrożony, na którym odbywać będą się mogły Mistrzowskie zawody międzynarodowe, w tym Puchary Świata. To bardzo obiecująca informacja.

W swojej przemowie przed ceremonią wręczenia medali, Ryszard Florek przekonywał zebranych gości do uprawiania saneczkarstwa. Wspominając o programie swojej Fundacji „Pomyśl o przyszłości” zachęcał do zaangażowania się w tę dyscyplinę sportu. Szczególnie, że udział uczniów szkół wraz z opiekunami w programie „Sankolandia” na torach saneczkowych jest bezpłatny. Firma zapewnia także darmowy transport.