28 grudnia 2018 roku, Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym nakazuje firmie Velux Polska zaniechanie czynów nieuczciwej konkurencji. Sprawa dotyczy firmy Velset, która oferuje okna dachowe różnych producentów na rynki całej Europy. W naszej opinii promowanie na tych samych warunkach oferty FAKRO i Veluxa nie zyskało aprobaty monopolisty. W ramach represji, Velux utrudniał firmie Velset dostęp do rynku poprzez udzielanie jej rabatów handlowych na mniej korzystnych warunkach w porównaniu do rabatów udzielanych innym kontrahentom.
Sąd w ramach rekompensaty nakazał Velux Polska opublikowanie w dzienniku „Puls Biznesu” - na pierwszej stronie ogłoszenia następującej treści: "Velux Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie, producent i dystrybutor okien dachowych VELUX, przeprasza Velset spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Krakowie dystrybutora okien dachowych za dopuszczenie się na jej szkodę w 2011 r. i 2012 r. czynów nieuczciwej konkurencji polegających na utrudnianiu Velset spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Krakowie dostępu do rynku poprzez rzeczowo nieuzasadnione, zróżnicowane jej traktowanie w porównaniu do innych kontrahentów Velux Polska spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie w zakresie udzielania rabatów handlowych”. Dodatkowo zobowiązał firmę Velux do zwrotu kosztów procesu, postępowania apelacyjnego i kasacyjnego.
Velux to monopolista na światowym rynku okien dachowych. Od 27 lat do tego globalnego rynku dołączył polski gracz, firma FAKRO. Najwyższej jakości produkty oferowane przez polską firmę oraz jej dynamiczny rozwój, mocno kłują w oczy duńskiego producenta. Velux, aby utrudnić rozwój polskiego konkurenta stosuje wobec FAKRO arsenał kilkunastu antykonkurencyjnych praktyk, zabronionych prawem dla dominanta. Mowa o sprzedaży poniżej kosztów, stosowaniu tzw. marki walczącej oferowanej selektywnie głównie dystrybutorom z Europy Zachodniej czy różnicowaniu rabatów w sposób nieuzasadniony ekonomicznie, jak to miało miejsce w powyższej sprawie z Velsetem.
Walcząc o swoje prawa w 2012 roku FAKRO złożyło do Komisji Europejskiej oficjalną skargę na nadużywanie pozycji dominującej przez duńską firmę Velux. Komisja po 6 latach podjęła decyzję, że nie zamierza prowadzić postępowania i po raz kolejny nie odniosła się merytorycznie do stawianych firmie VELUX zarzutów. FAKRO walczy jednak dalej o równe szanse konkurowania dla polskich firm w Unii Europejskiej. Złożyliśmy odwołanie od tej decyzji do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – wyjaśnia Ryszard Florek, prezes FAKRO.
Jeszcze niedawno, David Briggs, prezes Grupy Velux, w artykule „Druga noga Veluxa”, który ukazał się 3 grudnia 2018 roku na łamach Pulsu Biznesu, zapewniał, że jego koncern konkuruje w absolutnie uczciwy sposób.
W branży okien dachowych bardzo duże znaczenie ma kapitał i korzyści skali, a tutaj nasz konkurent, ze względu na znacznie dłuższą obecność na rynku, ma dużą przewagę. Mimo tych różnic, FAKRO cały czas dynamicznie się rozwija. Velux najwidoczniej dopiero musi łamać prawo, żeby sobie z nami poradzić. Wygrana sprawa firmy Velset, dystrybutora okien dachowych, mocno podważa wiarygodność firmy Velux. Wyrok Sądu Apelacyjnego nie pozostawia wątpliwości – podsumowuje Ryszard Florek.
Copyright © 2023 FAKRO. All rights reserved.