Udostępnij

Ryszard Florek Polskim Przedsiębiorcą 2015

Ryszard Florek, właściciel i prezes firmy FAKRO – światowego wicelidera w produkcji okien dachowych, został wybrany Polskim Przedsiębiorcą 2015 roku w kategorii Eksporter w I edycji Konkursu zorganizowanego przez Gazetę Polską Codziennie.

Uroczysta gala finałowa odbyła się 21 września br. w Warszawie. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych, najbardziej pomysłowych oraz innowacyjnych polskich przedsiębiorców. Nagrody zostały wręczone w pięciu kategoriach: Eksporter, Innowator, Lider Przemysłu, MŚP oraz Filantrop.

Serdecznie dziękuję kapitule za wyróżnienie. Nie byłoby tej nagrody, gdyby nie polscy klienci, którzy wybierając nasze produkty, dali nam szansę zdobywania doświadczeń na rynku polskim, jak również kapitału, aby móc potem inwestować w rozwój eksportu i zdobywać kolejne rynki na świecie dla rozwoju naszego kraju. Chciałbym również podziękować pracownikom, architektom, dekarzom i dystrybutorom, którzy wspólnie z nami rozwijają polski szlagier eksportowy, jakim są okna dachowe – skomentował odbierający statuetkę, Ryszard Florek.

Galę rozpoczęła krótka debata o patriotyzmie gospodarczym, w której wziął udział wicepremier Mateusz Morawiecki, prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło, prezes ARP Marcin Chludziński oraz prof. Michał Kleiber z PAN.

Po niej nastąpiła ceremonia wręczenia nagród. Obok Ryszarda Florka statuetkę I edycji Konkursu „Polski Przedsiębiorca 2015 Gazety Polskiej Codziennie”, odebrali: Małgorzata i Maciej Adamkiewicz firmy Adamed w kategorii Innowator, Zenon Michaś, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mazur w kategorii Lider Przemysłu, Paweł Szopa i Jakub Iwański, twórcy Red is Bed. Tytuł Filantropa otrzymał Władysław Grochowski, prezes Arche.

Przyznana nagroda sprawia mi dużą radość lecz większą satysfakcję, motywację i optymizm sprawiłaby mi świadomość, że w budowanie silnej pozycji polskich firm globalnych na świecie, włączą równo się wszystkie grupy społeczne, w tym również politycy i urzędnicy. To oni przecież tworzą przestrzeń i warunki by wyzwolić potencjał, jaki tkwi w polskich firmach oraz mają wpływ na tworzenie warunków równych szans konkurowania na arenie międzynarodowej. Jeśli będziemy mieli w kraju więcej polskich firm, które będą w stanie konkurować z zagranicznymi korporacjami to będziemy mogli podnosić poziom życia i zamożności w naszym kraju – podsumował Ryszard Florek.