Udostępnij

Prezes FAKRO o turkusowym modelu zarządzania

Turkusowa organizacja – w poszukiwaniu nowego modelu zarządzania” to hasło przewodnie sesji inspiracyjnej, która odbyła się 18 maja br. w Auli Biblioteki PWSZ w Nowym Sączu.

O nowym podejściu do wartości w biznesie, podkreślającym znaczenie relacji w budowaniu firm mówił podczas pierwszej części spotkania prof. dr hab. Jerzy Hausner. Idę turkusowej organizacji przedstawił prof. dr hab. Andrzej Blikle, autor książki „Doktryna Jakości”, poświęconej temu zagadnieniu. Turkusowy model odrzuca większość zasad korporacyjnego porządku i opiera się na trzech filarach, samoorganizacji, dążeniu do pełni oraz na celu ewolucyjnym. Człowiek działa najskuteczniej w warunkach wolności, zaufania, partnerstwa i współpracy. Idea turkusowej organizacji, zachęca także do zmiany myślenia. Skoro dobre życie jest celem ostatecznym, może warto zatroszczyć się o nie już dziś. Dobre życie w pracy oznacza, że praca nadaje sens naszemu życiu, realizujemy naszą misję życiową – wyjaśniał profesor Blikle.

Chciałem Państwu podziękować za podjęcie tematu. Zarządzanie turkusowe świetnie funkcjonowało w firmie FAKRO, ale jak byliśmy małą firmą. Im firma jest większa, tym trudniej utrzymać ten styl zarządzania. Zarządzanie turkusowe może świetnie się sprawdzić w takich obszarach jak serwis, marketing, sprzedaż – tak w panelu dyskusyjnym pod hasłem "Wdrożenie turkusowego modelu zarządzania z perspektywy różnych instytucji", mówił Ryszard Florek, prezes FAKRO.

O możliwościach wdrożenia turkusowego modelu zarządzania w reprezentowanych przez nich firmach opowiedzieli także Mirosław Kogutowicz, dyrektor operacyjny Grupy Park M, Krzysztof Saczka, dyrektor oddziału ZUS w Nowym Sączu, dr Jan Golba, burmistrz Muszyny oraz Adam Dudek, prezes Rady Nadzorczej Banku Polskiej Spółdzielczości.

O tym jak w praktyce wygląda model turkusowej organizacji podzielili się z uczestnikami sesji stosujący ten model w swoich firmach, Tomasz Misztal, prezes Zarządu Kamsoft i Marek Śliboda, prezes Zarządu Marco.

Wydarzenie odbyło się w ramach przygotowań do drugiej edycji Open Eyes Economy Summit 2017.