Udostępnij

Mamy nagrodę dla najlepszego rozwiązania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
2023-11-27

Mamy nagrodę dla najlepszego rozwiązania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

FAKRO znalazło się w gronie wyróżnionych w kategorii „Wdrożony model gospodarki o obiegu zamkniętym”. Zwyciężyliśmy dzięki projektowi „Wykorzystanie 100% odpadów profili PVC w procesie recyklingu oraz ponowne ich zastosowanie, jako profili PVC, dzięki współpracy z firmą Primo Profile”.

Nasz model biznesowy z zakresu GOZ polega na sprzedaży odpadów generowanych podczas procesu produkcyjnego okien tworzywowych w postaci profili PVC firmie Primo Profile, która zajmuje się produkcją profili z tworzyw sztucznych. Nasze odpady stają się dla Primo Profile wysokiej jakości surowcem, który następnie zostaje przetworzony w procesie recyklingu. Finalnym produktem jest profil PVC z tworzywa przetworzonego, który odkupujemy od firmy. W Fakro używamy tych profili w ościeżnicy i udział tego surowca w tym elemencie wynosi 63%.  Udział surowca z recyklingu w profilach okna tworzywowego z rozmiarze 78x118 np. PTP-V U3 wynosi 32%. Mimo użycia surowca z recyklingu, parametry wytrzymałościowe są takie same jak przy użyciu surowca nieprzetworzonego. Odbiorcą końcowym naszego produktu w postaci okien tworzywowych są klienci z ponad 60 krajów świata.

Nagrodę w imieniu FAKRO odebrała w Warszawie Paulina Tarczyńska, Kierowniczka Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Administracji podczas uroczystej gali podsumowującej konkurs.

Jesteśmy zieloną, zrównoważoną firmą. Za tymi stwierdzeniami stoją konkretne działania ujęte chociażby w raporcie Zrównoważonego Rozwoju FAKRO. Nagrodzony model biznesowy z zakresu GOZ pokazuje proces efektywnej zmiany. Pierwotnie odpady były utylizowane zgodnie z obowiązującymi procedurami, dzięki modelowi zyskały „drugie życie”, co jest wartością dodaną zarówno w wymiarze ekologicznym jak i ekonomicznym – podsumowuje Paulina Tarczyńska.

#FAKRO #ZrównoważonyRozwój #recykling #innowacje #nagroda