Udostępnij

FAKRO – „Polish Power”

16 maja br. odbyło się spotkanie pt. „Polish Power – polskie spółki na tle Europy i reszty świata” zorganizowane w ramach kolejnej edycji „Spotkania na Parkiecie” z inicjatywy Koła Naukowego Rynku Kapitałowego „INDEX”. FAKRO było głównym gościem wydarzenia.

Firmę reprezentował Piotr Błąkała, specjalista ds. Konkurencji i Analiz Rynku, który w swoim wystąpieniu przybliżył historię i 26- letnią tradycję FAKRO, która z małej, rodzinnej firmy stała się międzynarodowym przedsiębiorstwem. Produkty FAKRO są obecne w ponad 50 krajach a firma zyskała miano globalnego wicelidera w produkcji okien dachowych i schodów strychowych.

Podczas swojej prelekcji Piotr Błąkała zwrócił uwagę na kondycję polskich firm na arenie międzynarodowej oraz problem związany z brakiem równych szans konkurowania między wschodnioeuropejskimi firmami a zachodnimi koncernami.

Polskie firmy są przeważnie kilkadziesiąt razy mniejsze i posiadają kilkadziesiąt razy mniejszy rynek niż ich zachodni konkurenci, stąd też posiadają dużo wyższe koszty produkcji i sprzedaży niż ich bezpośredni, zagraniczni rywale. W konsekwencji nasze rodzime firmy nie są w stanie, na zasadzie wzajemności, konkurować na zachodnioeuropejskich rynkach – wyjaśnił Piotr Błąkała.

Celem projektu „Spotkanie na Parkiecie” jest organizowanie rozmów i debat tematycznych, które przybliżą studentom ludzi ze świata biznesu oraz polityki.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i zgromadziło ok. 300 słuchaczy.