Udostępnij

Osiedle Groevenbeek Noord – przystępne cenowo mieszkania i żadnych kosztów energii

Brak rachunków za media na koniec roku? W Groevenbeek Noord to możliwe! Wyjątkowe zeroenergetyczne domy w Ermelo w Holandii zostały wyposażone w szereg energooszczędnych rozwiązań takich jak grube termoizolacyjne ściany, urządzenia zużywające minimum energii oraz panele słoneczne zamontowane na dachu.

Koncepcja zakłada, że domy generują więcej energii niż mieszkańcy mogą jej wykorzystać. Każdy dom został solidnie docieplony. Wysokiej jakości produkty zapewniają minimalną stratę energii, począwszy od ścian, a skończywszy na dachu. Ogrzewanie i klimatyzacja domów pobiera minimum energii, częściowo ze względu na inteligentny system odzyskiwania ciepła. Dzięki połączeniu tego pomysłu z alternatywnym źródłem jakim jest energia słoneczna, możemy żyć ”bez sieci elektrycznej” . Zestaw zintegrowanych paneli fotowoltaicznych na dachu wytwarza energię potrzebną do zapewnienia podstawowych wymagań mieszkaniowych, czyniąc te domy samowystarczalnymi.

 

Zaangażowanie mieszkańców

Ale to nie wystarczy, żeby koncepcja mogła odnieść sukces. Ważnym czynnikiem w zużyciu energii jest oczywiście świadomość użytkownika. Zrozumiał to wykonawca - Van Wijnen. Priorytetem było zaangażowanie mieszkańców i dostarczenie im informacji na temat ich domów. Każdy z nich posiada monitor, który daje rodzinie możliwość wglądu w zużycie energii oraz wydajność domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu domownicy są świadomi swoich zachowań oraz mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące zużycia energii. Monitoring ten pozwala również na zastosowanie urządzeń związanych z branżą budowlaną. Automatyka domowa jak na przykład miernik stężenia CO2 komunikując się z systemem wentylacji pozwala na poprawę klimatu wewnątrz pomieszczenia. Nie wymaga to żadnego działania od domownika.

Światło dzienne dostosowane do potrzeb

FAKRO wniosło wkład do koncepcji Groevenbeek Noord na wczesnym etapie projektu. Było jasne, że standardowe rozwiązanie w kwestii naturalnego światła dla dachu nie wystarczy. Z jednej strony dachu znajduje się dachówka, natomiast po drugiej panele fotowoltaiczne. W tamtym czasie żadna firma nie oferowała standardowego doświetlenia dla dachu zespolonego z panelami. FAKRO wzięło na siebie stworzenie takiego rozwiązania i opracowało specjalny kołnierz, który gwarantuje nie tylko wiatroszczelne i wodoodporne połączenie, ale także służy estetycznej integracji w połaci dachu. Kołnierz umożliwił zespolenie kilku okien dachowych FTT U6 firmy FAKRO. Superenergooszczędny charakter tego okna dachowego idealnie spełnił założenia koncepcji, a dzięki zastosowaniu kołnierza doskonale komponuje się z dachem!

Rozwój koncepcji

Van Wijnen, wykonawca nie poprzestał na wykończeniu domów. Koncepcja ma to do siebie, że zawsze można ją rozwinąć. Z tego powodu razem z wyspecjalizowanymi partnerami nieustannie ulepsza domy zeroenergetyczne. Jednym z najnowszych dodatków jest specjalny akumulator, który pozwala na przechowywanie niewykorzystanej energii z paneli słonecznych. Firma FAKRO pracowała nad jeszcze lepszym rozwiązaniem w kwestii światła dziennego. Montaż akcesoriów w wersji Solar w oknach dachowych pozwala na ochronę wnętrza przed nagrzewaniem, a tym samym zmniejsza ilość energii potrzebnej do chłodzenia wnętrz w lecie i ogrzewania w zimie. Niewątpliwie dużą zaletą markizy jest fakt, że jest zasilana baterią słoneczną i nie pobiera energii z sieci elektrycznej. Dalszy rozwój skoncentruje się na uczynieniu domów zeroenergetycznych jeszcze inteligentniejszymi. Większa i lepsza automatyka domowa będzie odgrywać dużą rolę, w tym okna dachowe FAKRO Z-Wave.