Udostępnij

Okna FAKRO w tunelach aerodynamicznych

Okna FAKRO w tunelach aerodynamicznych

 

FAKRO i Politechnika Krakowska podpisali kolejny list intencyjny. Okazją ku temu było uroczyste otwarcie unikatowego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej na Politechnice Krakowskiej.

Laboratorium jest nowoczesnym narzędziem do walki o czyste powietrze w regionie i kraju. To jedyne w Polsce i jedno z nielicznych na świecie centrum badawcze aerodynamiki środowiskowej. Prowadzone w nim będą badania modelowe i symulacje komputerowe dotyczące dynamicznego oddziaływania na smog i przewietrzanie miast oraz eksperymentalne badania wpływów środowiskowych i klimatycznych na elementy rozwiązań inżynierskich.

Będzie tu można testować innowacyjne rozwiązania dla energetyki wiatrowej, rynku materiałów i produktów budowalnych. Nowe centrum jest też gotowe do podejmowania niestandardowych wyzwań inżynierskich. Może służyć m.in. sportowcom czy służbom ratowniczym do treningu w zmiennych warunkach pogodowych. Współpracę z Laboratorium podjęły już firmy, samorządy i instytucje. W gronie partnerów nie zabrakło również FAKRO. 

Z Politechniką Krakowską współpracujemy od lat oraz na wielu płaszczyznach. W uczelni realizujemy wiele kluczowych badań. W siedzibie firmy często gościmy studentów, oferując im staże i praktyki zawodowe. Wielu absolwentów związało się z nami na lata. Sam jestem tego przykładem – komentuje Sebastian Talarczyk, Członek Zarządu ds. Rozwoju i Zarządzania Produktami FAKRO.

List intencyjny w imieniu FAKRO podpisali Sebastian Talarczyk oraz Wacław Majoch, Zastępca Dyrektora ds. Badań i Rozwoju Stolarki Okiennej. Dotyczył on przystąpienia do współpracy naukowo – technicznej w dwóch kategoriach: wpływy środowiskowe tj. opady deszczu, smogu i oblodzenia przy wiejącym wietrze - na okna dachowe i dodatki zewnętrzne firmy FAKRO.

Badania będą realizowane głównie w dwóch nowych tunelach aerodynamicznych w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej.  

 

Okna FAKRO w tunelach aerodynamicznych