Udostępnij

Ryszard Florek laureatem Nagrody Kisiela 2014
2015-06-22

21 czerwca 2015r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Kisiela 2014.

Ryszard Florek laureatem Nagrody Kisiela 2014

Laureatami Nagrody Kisiela od 1990 roku są wybitne postaci, osoby, których wkład w polskie media, biznes i politykę jest niepodważalny. Stefan Kisielewski był żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 roku, posłem na sejm w PRL, muzykiem, publicystą, prozaikiem, filozofem i znanym satyrykiem. Od jego śmierci w 1991r., Nagrodę Kisiela przyznają laureaci z wcześniejszych lat. Nagrody za rok 2014 zostały przyznane w nowej formule, wszyscy członkowie kapituły mogli oddać głos korespondencyjnie. Przy protokole notarialnym głosy te zostały pomieszane z głosami internautów, jednak to głosy laureatów miały większe znaczenie przy ostatecznym wyborze. Jednym z dwóch laureatów XXII edycji Nagrody Kisiela 2014 został Ryszard Florek, prezes i właściciel FAKRO, prywatnej firmy rodzinnej, która powstała w 1991 r., a obecnie jest najbardziej dynamiczną i najszybciej rozwijającą się firmą w branży okien dachowych na świecie. Nagrodzony w kategorii „Przedsiębiorca” Ryszard Florek nie zamknął się w świecie własnego biznesu. W trosce o polską wspólnotę ekonomiczną w 2010 roku powołał Fundację Pomyśl o Przyszłości, której celem jest działanie na rzecz rozwoju gospodarczego naszego kraju.

 

Ryszard Florek laureatem Nagrody Kisiela 2014Nie byłoby firmy FAKRO gdyby nie dekarze, dystrybutorzy, konsumenci. To dzięki Państwu FAKRO jest dzisiaj wiceliderem światowego rynku okien dachowych, a marka FAKRO kojarzy się z najlepszą jakością, bezpieczeństwem i innowacyjnością. Razem udowodniliśmy, że produkty rodzimej firmy mogą być najlepsze nie tylko w Polsce ale również za granicą. Razem kształtujemy nie tylko pozytywny wizerunek Polski w wielu krajach świata, ale także budujemy siłę polskiej gospodarki i tworzymy kolejne miejsca pracy. Gdyby nie konsumenci, nie byłoby mnie tutaj. Dziękuję Państwu. – skomentował Ryszard Florek. Laureat Nagrody Kisiela 2014 zachęcił także do lektury kolejnej edycji raportu Fundacji Pomyśl o Przyszłości „Wspólnie budujmy naszą zamożność”, który wskazuje potencjalne rezerwy wzrostu gospodarczego naszego kraju.

Solange Olszewska, prezes firmy Solaris Bus&Coach, laudując Ryszarda Florka, podkreśliła że oprócz działalności biznesowej, laureat prężnie działa na rzecz polskich przedsiębiorstw rodzinnych. Można powiedzieć, że jego firma jest polskim, gospodarczym „oknem na świat” – konkludowała.

Nagrodę Kisiela otrzymał także publicysta, eseista i pisarz, Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” w kategorii „Publicysta”. Podczas gali tygodnik „Wprost” wręczył również nagrodę specjalną – Strażnika Najwyższych Wartości – którą otrzymał Bill Browder, amerykański inwestor i przedsiębiorca, który doprowadził do uchwalenia przez Kongres USA tzw. ustawy Magnickiego.

 

Po raz pierwszy w historii Nagród Kisiela, w edycji, która podsumowywała rok 2014, nie przyznano wyróżnienia w kategorii „Polityk”. Zdecydowały o tym głosy większości członków Kapituły, którzy zgodnie podkreślali, że w minionym roku na polskiej scenie politycznej zabrakło postaci, której postawa uzasadniałaby nagrodzenie jej Nagrodą Kisiela.  

Galę Nagród Kisiela poprowadziła Monika Zamachowska. W oprawie artystycznej można było usłyszeć m.in. Aleksandrę Gintrowską, wokalistkę i aktorkę, absolwentkę prestiżowego  Kingston University w Londynie.