Podczas Kongresu Przemysłu Drzewnego Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu ds. Marketingu zaprezentował produkty marki FAKRO. Uczestniczył także w dyskusji o przyszłości sektora opartego na drewnie w dobie aktualnych wyzwań, jak również o możliwościach jakie niosą dla przedsiębiorców nowe technologie.
Drewno, z którego korzysta FAKRO oznaczone jest certyfikatem FSC. Wysokiej jakości materiał sosnowy pozyskiwany jest w sposób odpowiedzialny, z dużym naciskiem na ochronę środowiska i bez ingerencji w naturalny cykl przyrody.
W FAKRO dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty nie tylko spełniały najwyższe normy jakościowe, ale również przyczyniały się do zrównoważonego rozwoju. Wierzymy, że dzięki odpowiedzialnemu pozyskiwaniu surowców i innowacyjnym technologiom produkcji, możemy nie tylko zaspokoić potrzeby współczesnego rynku, ale także przyczynić się do ochrony naszych zasobów naturalnych dla przyszłych pokoleń – komentuje Janusz Komurkiewicz.
Podczas Kongresu Janusz Komurkiewicz zwrócił uwagę na szanse i zagrożenia polskiej branży stolarki budowlanej. Jako jedno z zagrożeń wskazał nowe, niemożliwe wręcz do spełnienia obowiązki wynikające z wprowadzania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego EUDR (European Union Deforestation Regulation) powodujące wzrost kosztów i obniżające konkurencyjność polskich producentów.
Spotkanie stało się okazją do przedstawienia propozycji, które mają wspierać rozwój sektora drzewnego. Pierwszą z nich jest powołanie Rady ds. Przemysłu Drzewnego – organu doradczego Prezesa Rady Ministrów. Kolejną jest opracowanie i zawarcie Kontraktu Branżowego, który ma umożliwić kształtowanie warunków dla rozwoju przemysłu drzewnego.
Uczestnicy Kongresu zgodnie podkreślali potrzebę dalszego dialogu i współpracy między biznesem, administracją i nauką, aby skutecznie odpowiadać na wyzwania i w pełni wykorzystać potencjał polskiego sektora drzewnego. Natomiast reprezentanci rządu zadeklarowali, że przemysł drzewny będzie traktowany jako kluczowy sektor polskiej gospodarki.
Poprawa konkurencyjności, w szczególności wsparcie przemysłu w tym zakresie, jest kwestią kluczową dla Ministra Rozwoju i Technologii. W związku z tym, że przemysł drzewny odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu konkurencyjności gospodarki Polski i Europy niezbędny jest dialog pomiędzy przedstawicielami Ministerstw, nauki oraz polskiej branży drzewnej.
Złożoność poruszanych tematów oraz precyzyjne zidentyfikowanie niezbędnych działań wymagają obecności szerokiego grona przedstawicieli zarówno administracji, świata nauki jak i specjalistów, którymi są sami przedsiębiorcy.
Kongres Przemysłu Drzewnego pn. „Drewno surowcem o strategicznym znaczeniu dla przemysłu” odbył się 10 marca 2025 r. w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Warszawie.
Copyright © 2024 FAKRO. All rights reserved.