Udostępnij

FAKRO partnerem wystawy Mistrzowie Architektury w Tallinnie

Znany i uznany cykl wykładów Mistrzowie Architektury, zaprezentowany został z wystawą w Estonii. Na zaproszenie Stowarzyszenia Architektów Estońskich (Eesti Arhitektide Liit) wystawę zaprezentowano w Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych w Tallinnie (proj. KUU Architects, 2019). W wernisażu wzięło udział ponad 50-ciu polskich i estońskich architektów, a partnerem wydarzenia była firma FAKRO.

 

FAKRO partnerem wystawy Mistrzowie Architektury w Tallinnie

 

Mistrzowie Architektury to cykl międzynarodowych wykładów organizowany od kilkunastu już lat przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wykłady są okazją do spotkania wybitnych architektów z całego świata. W okresie 2004-2021, SARP miał zaszczyt gościć ponad 70-ciu architektów, wśród nich laureatów nagrody Pritzkera oraz nagrody im. Mies’a van der Rohe. Każda edycja to wartościowe inspiracje, pomysły i wymiana doświadczeń, a uzupełnienie wydarzenia często stanowi wystawa. Tegoroczna doczekała się zaproszenia do Tallinna, a firma FAKRO z przyjemnością towarzyszyła temu wydarzeniu.

Jednym z punktów programu otwarcia wystawy był polsko-estoński panel dyskusyjny na temat realiów projektowania w obydwu tych krajach. Udział w dyskusji wzięli przedstawiciele polskich i estońskich Stowarzyszeń Architektów. Panel poruszył tematykę konkursów architektonicznych w naszych krajach, architektury wpisanej w ład przestrzenny oraz ogólne zagadnienia dotyczące zawodu architekta.

„Uznanie polskiej architektury na arenie międzynarodowej, to niezwykła wartość dla naszego kraju. Im więcej wspólnie możemy pokazać z polskiej kultury i kunsztu, tym więcej drzwi się przed nami otworzy. Z przyjemnością obserwujemy rozwój organizowanego przez katowicki oddział SARP cyklu Mistrzowie Architektury. Ta inicjatywa daje szansę wielu młodym architektom na szersze postrzeganie kwestii projektowania i dostęp do wiedzy i doświadczeń uznanych architektów z całego świata. Wierzymy, że w konsekwencji także w FAKRO wiele nauczymy się od tej grupy zawodowej.” – mówi Elżbieta Solewska, Specjalista ds. Marketingu i Współpracy z Architektami.