Udostępnij

FAKRO o zaangażowaniu rynku pracy w edukację

28 czerwca br. odbyła się konferencja pt. Zmiany w obszarze kształcenia zawodowego w kontekście potrzeb rynku pracy. Przedstawiciele firmy FAKRO podzieli się refleksją na temat wyzwań współczesnego rynku pracy oraz wzięli udział w debacie pt. Jak powinna wyglądać współpraca pracodawców ze szkołami, ośrodkami edukacyjnymi i instytucjami mającymi wpływ na kształcenie.

Podczas konferencji Beata Martuś-Kołbon, za- ca dyrektora ds. personalnych FAKRO, zaprezentowała współczesne wyzwania rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji zawodowych pożądanych wśród pracodawców. Wśród nich na czołowej pozycji znalazły się: znajomość języków obcych oraz tzw. kompetencje miękkie.

Sztuka kreatywnego myślenia, kompleksowe rozwiązywanie problemów czy inteligencja emocjonalna są niezwykle ważne. Zwracamy na nie uwagę podczas rekrutacji. Historia i działania firmy pokazują, że innowacyjne rozwiązania naszych pracowników doprowadziły FAKRO bardzo wysoko – komentuje Beata Martuś-Kołbon.

Wśród prelegentów wystąpiła także Emilia Maciejewska, naczelnik Wydziału Kształcenia Zawodowego w MEN, która przybliżyła planowane zmiany w polskim systemie edukacji zawodowej. W swoim wystąpieniu zwróciła także uwagę na zaangażowanie się firmy FAKRO w działania mające na celu utworzenie nowego zawodu – montera stolarki budowlanej, który to już od wrześniu 2018 roku będzie nauczany w szkołach zawodowych. Inicjatorem i pomysłodawcą tych działań była firma FAKRO wraz z partnerami zrzeszonymi w Związku Polskie Okna i Drzwi.

Żywą dyskusję wywołała debata pt. Jak powinna wyglądać współpraca pracodawców ze szkołami, ośrodkami edukacyjnymi i instytucjami mającymi wpływ na kształcenie, którą poprowadziła Bożena Damasiewicz, prezes Fundacji Pomyśl o Przyszłości, powołanej przez Ryszarda Florka, współwłaściciela i prezesa FAKRO.

Przedstawiciele poszczególnych obszarów podzielili się swoim doświadczeniem w obszarze kształcenia zawodowego. Paweł Kołbon, kierownik działu Szkoleń Produktowych FAKRO zaakcentował działania edukacyjne prowadzone w ramach dekarskich klas patronackich utworzonych m.in. w Bobowej koło Nowego Sącza, Białymstoku czy Poznaniu, w ramach których przyszli absolwenci uczą się dekarskiego fachu.

Panelistami byli przedstawiciele rynku pracy edukacji oraz organizacji zaangażowanych w kształcenie zawodowe. Skonkludowali, że współpraca pomiędzy rynkiem pracy i edukacją jest niezbędna w celu efektywnego przygotowywania do pracy młodych ludzi.

Organizatorem konferencji było Partnerstwa na Rzecz Lokalnego Rynku Pracy w Mieście Nowym Sączu, Urząd Miasta oraz Sądecki Urząd Pracy.