Udostępnij

FAKRO i Fundacja Pomyśl o Przyszłości podczas panelu „Polskie firmy - jak konkurować w globalnej gospodarce?”

FAKRO i Fundacja Pomyśl o Przyszłości podczas panelu „Polskie firmy - jak konkurować w globalnej gospodarce?”

 

XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu wystartowało wczoraj, 5 września. Przez trzy dni Karpacz zamieni się w stolicę ważnych rozmów o gospodarce, finansach, cyberbezpieczeństwie, czy ekologii.

 

Jednym z paneli otwierających Forum, było spotkanie „Polskie firmy - jak konkurować w globalnej gospodarce?”. W gronie ekspertów zagościł Ryszard Florek, Prezes Zarządu FAKRO.  Towarzyszyli mu właściciele i prezesi największych polskich firm globalnych: Krzysztof Domarecki –  Selena, Krzysztof Pawiński – Maspex, Adam Sikorski – UNIMOT i Dawid Zieliński – Columbus Energy.

 

Podczas panelu dyskutowano o pozycji polskich firm rodzimych na międzynarodowych rynkach. Paneliści zwrócili uwagę na znaczenie polskiej innowacyjności, ale także mówili o wyzwaniach z jakimi muszą borykać się polscy przedsiębiorcy konkurujący na rynku globalnym.

 

Ryszard Florek zwrócił uwagę na rolę kapitału społecznego, jako fundamentu konkurencyjnej gospodarki.

 

FAKRO i Fundacja Pomyśl o Przyszłości podczas panelu „Polskie firmy - jak konkurować w globalnej gospodarce?”

 

Kraje, gdzie poziom kapitału społecznego jest wysoki, są bogate, a te, gdzie jest niski - biedne. Nie współpracując ze sobą, nie ufając własnym producentom, tolerując przekonanie urzędników, że to oni pozwalają przedsiębiorcom się bogacić, podcinamy własne szanse na konkurowanie na globalnych rynkach, a przez to możliwości rozwoju kraju. Kapitał społeczny muszą budować nie tylko konsumenci, również politycy i urzędnicy – skomentował Ryszard Florek.

 

Podczas dyskusji Ryszard Florek wielokrotnie odnosił się do publikacji „Wybrakowany potencjał. Deficyty w polskim kapitale społecznym i patriotyzmie gospodarczym” opracowanym przez dra Katarzynę Agnieszkę Obłąkowską oraz dra Artura Bartoszewicza, której fundatorem jest Fundacja Pomyśl o Przyszłości.

 

Moderatorem panelu była Bożena Damasiewicz, Prezeska Fundacji Pomyśl o Przyszłości.

 

Tegoroczne Forum Ekonomiczne odbywa się pod hasłem ,,Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u Progu zmian”. Potrwa do 7 września.