Udostępnij
Miesięcznik Murator po raz kolejny ogłosił konkurs

Energooszczędny Dom Dostępny
2014-10-09

Miesięcznik Murator po raz kolejny ogłosił konkurs "Energooszczędny Dom Dostępny".  Tym razem tematem jest dom, który ma spełniać wymagania Warunków Technicznych z 2021 roku. W związku z tym wydarzeniem w Warszawie odbyła się debata, w której uczestniczyły osoby z branży budowlanej. Tematem była przyszłość budownictwa indywidualnego w Polsce w świetle planowanych zmian w prawie budowlanym oraz dostosowania polskich przepisów do standardów Unii Europejskiej obowiązujących po roku 2020. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska naukowego związanego z budownictwem, urzędów budowlanych oraz sponsorów.

 

Energooszczędny Dom Dostępny

 

Firma FAKRO, która od wielu lat oferuje energooszczędne produkty wraz z firmami Isover, Thermo Organika i OKNOPLAST jest sponsorem głównym konkursu. Producent okien dachowych z Nowego Sącza od wielu lat promuje energooszczędne produkty w budownictwie.

 

Energooszczędny Dom DostępnyFirma FAKRO w rozwoju produkcji kieruje się potrzebami energooszczędnego oraz inteligentnego domu. Z myślą o budownictwie pasywnym wprowadziliśmy wiele innowacyjnych produktów, takich jak superenergooszczędne okno dachowe FTT U8 Thermo, zasilane energią słoneczną markizy Solar do okien pionowych i dachowych czy okna do dachów płaskich. Wyższe koszty energii oraz poczucie odpowiedzialności za środowisko sprawiają, że domy energooszczędne wyznaczają współcześnie kierunek rozwoju budownictwa. – skomentował uczestnik spotkania, Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu i Członek Zarządu firmy FAKRO.

 

 

W trakcie spotkania paneliści debatowali nad zmianami wpływającymi na projektowanie i budowę domów, materiałami do budownictwa energooszczędnego oraz nowoczesnymi rozwiązaniami do domów jednorodzinnych.

 

Uczestnicy zgodzili się, że planowane zmiany idą w odpowiednim kierunku. Produkty energooszczędne zastosowane w budynku to mniejsza ilość energii zużytej podczas jego eksploatacji, co przekłada się na ochronę środowiska naturalnego. Niestety druga strona medalu to kwestia dodatkowych kosztów poniesionych podczas wznoszenia budynków pasywnych.

Chociaż na rynku istnieje już wiele produktów budowlanych spełniających wymagania z roku 2021 nie są powszechnie stosowane ze względu na cenę. Nadzieja w tym, że wraz z upowszechnieniem produktów energooszczędnych, ich cena będzie spadać.