Udostępnij

„Automatycy z Elektryka” odwiedzili swojego Patrona

Uczniowie II klasy o profilu „Automatyk” z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu odwiedzili firmę FAKRO. Wizyta zawodoznawcza „Automatyków” jest następstwem współpracy sądeckiego przedsiębiorcy ze szkołą.

Uczniowie, którzy gościli w FAKRO poznali specyfikę pracy w działach: automatyki i budowy maszyn, ponadto zwiedzili zakład oraz uczestniczyli w szkoleniu BHP – komentuje Beata Martuś-Kołbon, zastępca dyrektora ds. personalnych.

Młodzież uczestniczyła w praktycznych zajęciach w dniach od 11 do 12 oraz od 14 do 15 marca br. Opiekunami poszczególnych grup byli Tomasz Sporek, kierownik automatyki produktów oraz Robert Dąbrowski, główny mechanik.

Nasze zajęcia miały charakter mieszany. Chcieliśmy przybliżyć młodzieży naszą pracę zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Razem z kolegą Krzysztofem Jeleniem pokazaliśmy uczniom jak lutować nawet trudne do lutowania elementy, jak skonstruowane są maszyny oraz jak wygląda technologia produkcji, zaczynając od projektowania poprzez montaż, kończąc na testach różnego rodzaju.  Mam nadzieję, że nasza współpraca z „Elektrykiem” pozwoli absolwentom jeszcze lepiej pod względem praktycznym przygotować się do zawodowego życia. Najważniejsze, żeby wierzyli w siebie i nie bali się próbować. To daje olbrzymią motywację – uzupełnia Tomasz Sporek.

Łukasz Cabała, jeden z uczestników, docenia wartość takich wizyt – Nasi patroni oprowadzili nas po firmie, pokazali nam jak się pracuje w FAKRO, co nas czeka w przyszłości. O wszystkim opowiadali bardzo ciekawie. W szkole uczymy się teorii, a dzięki wyjazdom do zakładów pracy możemy dowiedzieć się jak wygląda to w praktyce.

Paulina Toczek z „Elektryka” wspomina, że wizyta na halach produkcyjnych była dla niej dużym zaskoczeniem. Dzięki niej dowiedziała się jak duży jest zakład i jak dużo ludzi w nim pracuje. Pobyt w FAKRO oceniam bardzo pozytywnie. Dużo zobaczyliśmy m.in. jak działają maszyny, to na pewno zostanie nam w pamięci – dodaje.

W ramach współpracy firma FAKRO wyposażyła także pracownię ZSEM w komplet materiałów informacyjnych, instrukcji oraz przede wszystkim w ekspozycje okna i dodatków w systemie Z-Wave.