Udostępnij

Apel branży – jak poradzić sobie z kryzysem?

Spadek zdolności kredytowej Polaków uruchomił efekt domina, groźny jest nie tylko dla deweloperów ale całej gospodarki. Organizacje branżowe, m. in. Polski Związek Firm Deweloperskich oraz Związek Polskie Okna i Drzwi mają propozycje jak uniknąć niebezpieczeństwa - deklaruje Janusz Komurkiewicz, członek zarządu firmy FAKRO. Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem udzielonym dla portalu biznes.interia.pl.

 

Apel branży – jak poradzić sobie z kryzysem?

 

Powrót do ulgi budowlanej na wynajem

- Apelujemy nie tylko o wsparcie budowy nowych mieszkań, ale także remontów czy termomodernizacji budynków, tam też potrzebni są budowlańcy, materiały budowlane i sprzęt. Rozwiązanie w postaci ulgi podatkowej przy budowie domów na wynajem funkcjonowało w Polsce w latach 1997-2001 i przyczyniło się do powstania 100 tys. nowych mieszkań. Ulga pozwalała na odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na budowę oraz zakup mieszkania w budynku wielorodzinnym, w którym znajdowały się inne mieszkania przeznaczone na wynajem. Powrót do tego rozwiązania nie tylko powiększyłby liczbę mieszkań na wynajem, stabilizując ceny na rynku, a jednocześnie zwiększy zasób mieszkaniowy o lokale spełniające wysokie normy w zakresie efektywności energetycznej. Jedno nowe mieszkanie potrzebuje do ogrzania pięć razy mniej energii niż lokal w budynku z wielkiej płyty. Rozwiązanie zbliżone do ulgi budowalnej na wynajem z sukcesem funkcjonuje we Francji w ramach programu Pinel. W 2021 roku we Francji łącznie wybudowano 471 tys. lokali, to najlepszy wynik w Unii Europejskiej, uwzględniając liczbę ludności kraju.

 

Wsparcie dla młodych Polaków

- Potrzebne jest też wsparcie młodych rodzin w zakupie pierwszego mieszkania na wzór dawnych programów Rodzina na Swoim, czy Mieszkanie dla Młodych, bądź poprzez wprowadzenie kredytów o stałej stopie (np. 2 proc.), gwarantowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Młodzi Polacy nie mają jeszcze własnych pieniędzy, a dziś nie mają także zdolności kredytowej - bez szans na mieszkanie będą opuszczać Polskę, odczujemy to wszyscy.

 

Program Czyste Powietrze do poprawki

Warto też poprawić skuteczność programu "Czyste Powietrze". Ma ogromny potencjał, ale jest zbyt skomplikowany - w efekcie po trzech latach jego działania ocieplono dotąd niecałe 73 tys. budynków, a z budżetu, który sięga 103 mld zł wydano raptem 4,2 mld zł czyli 4 proc. Poza tym dziś program adresowany jest w praktyce tylko do właścicieli domów jednorodzinnych - trzeba objąć nim także bloki i kamienice.

 

Czyste środowisko to nasze zdrowie i mniejsze rachunki za ogrzewanie

- Adresatami naszego apelu są resorty Rozwoju oraz Klimatu, ten drugi zwłaszcza w kwestii termomodernizacji. Bez niej nie będziemy żyć w czystym środowisku, nie ograniczymy też zużycia energii, a więc jej kosztów. Czyste środowisko to bowiem mniejsze rachunki za ogrzewanie.


Całość rozmowy jest dostępna na stronie biznes.interia.pl.