Samowystarczalne mieszkania wypełnione światłem

W miejscowości Ermelo w Holandii powstało nowoczesne osiedle budynków zeroenergetycznych. Projekt 39 ekonomicznych w użytkowaniu mieszkań zachwyca inteligentnymi rozwiązaniami, a przy tym troszczy się o portfele mieszkańców i środowisko naturalne. Nietypowe rozwiązanie pozwoliło natomiast na skuteczne doświetlenie wnętrz naturalnym światłem.

Zeroenergetyczne budynki

Doskonała izolacja termiczna budynków oraz fotowoltaika zastosowana na dachach sprawiają, że osiedle w Ermelo jest samowystarczalne. Dzięki odpowiedniemu dociepleniu ścian oraz energooszczędnym oknom dachowym FAKRO łatwo jest utrzymać właściwą temperaturę wnętrz. Pozwala to na zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń zimą oraz na chłodzenie ich w okresie upałów. Panele słoneczne pozwalają natomiast na zasilenie mieszkań odnawialną energią słoneczną. Zyskują na tym mieszkańcy ponieważ nie muszą płacić rachunków za prąd czy gaz. Zyskuje również środowisko naturalne, bo budynki zasilane energią słoneczną nie emitują zanieczyszczeń ze spalania paliw kopalnych.

Jan van Eijsden – radny gminy Ermelo zwrócił się do inwestorów oraz mieszkańców mówiąc: Łącznie zostało zdane 39 mieszkań zeroenergetycznych. Bardzo dziękuję za inwestycję w ten projekt.

Mieszkajcie jeszcze bardziej "SMART" niż dotychczas. Jeszcze raz dziękuję.

Fotowoltaika i okna dachowe?

Na każde z mieszkań przypadają 23 panele fotowoltaiczne pokrywające praktycznie całą południową połać dachu. Projekt wymagał zastosowania okien dachowych w sąsiedztwie paneli. Odpowiednie parametry termoizolacyjne to nie jedyny wymóg, jaki musiały spełnić te okna. Trzeba było je zamontować w nietypowym dachu z panelami fotowoltaicznymi. Firma FAKRO dostarczyła specjalnie wykonane do tego celu kołnierze pozwalające na szczelny i estetyczny montaż okien dachowych. Wykorzystane tutaj okna FTT U6 są przeznaczone specjalnie do budownictwa energooszczędnego. Wyróżniają się bardzo dobrą energooszczędnością, a zastosowane w nich rozwiązania jak np. technologia thermoPro, dodatkowo podnoszą ich parametry.

Markizy zasilane energią słoneczną

Zamontowane na oknach dachowych markizy AMZ Solar, chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem tworząc przyjemne warunki dla mieszkańców w okresie największych upałów. Są to inteligentne markizy, kompatybilne z systemem SMART HOME. Ponadto AMZ Solar wyposażone są w panele słoneczne, dzięki czemu nie potrzebują zasilania z sieci elektrycznej. Poprzez wykorzystywanie energii słonecznej oraz zmniejszenie zapotrzebowania na chłodzenie pomieszczeń, jeszcze bardziej zwiększają ekologiczną wartość całego projektu.

 

POBIERZ  INFORMACJE O PRODUKCIE