Rozbudowa i modernizacja uroczej kamienicy z końca XIX wieku

Kamienica znajdująca się w sercu Wiednia została przebudowana z dbałością o zachowanie ponadczasowego charakteru. Dzięki odważnej rozbudowie budynek zyskał dodatkową powierzchnię użytkową, a poddasze zostało doświetlone "uszytymi na miarę" oknami dachowymi w kształcie trapezu.

Każdy, kto myśli o Wiedniu, natychmiast ma przed oczami wspaniałe kamienice w śródmieściu, z końca XIX wieku. To one tworzą wiedeński urok i zapewniają uznanie wielu odwiedzających turystów. Aby zachować integralność tych dzielnic, właściciele nieruchomości często zamiast rozbiórki decydują się na przebudowę. Tak było w przypadku kamienicy narożnej przy ulicy Margaretenstraße w piątej dzielnicy Wiednia.

 

Kamienica z okresu grynderskiego w nowej wersji

Istniejący budynek został przebudowany z możliwie wiernym zachowaniem oryginalnego wyglądu. Powyżej czwartego piętra do standardowej kondygnacji dodano kolejną, stosując tradycyjną metodę budowy oraz dwa piętra poddasza, które zbudowane zostały w konstrukcji stalowo-drewnianej. Kolejnym wyzwaniem było wykorzystanie dźwigów do zintegrowania elementów prefabrykowanych wymaganych do statycznego wzmocnienia budynku. „Ta konstrukcja jest niezwykle rzadko spotykana, trudna i wymaga ze strony nadzoru strona maksymalnego wykorzystania know-how i wieloletniego doświadczenia w zarządzaniu procesem budowy,” powiedział inż. dypl. Markus Brandstätter, dyrektor zarządzający firm RUSTLER Baumanagement i RUSTLER Immobilienentwicklung. Cały budynek ma otwarte przestrzenie w postaci loggii od strony ulicy i balkony w apartamentach od strony podwórka.

 

Rozbudowa i modernizacja uroczej kamienicy  z końca XIX wieku

 

Specjalne rozwiązania dla mieszkań na poddaszu

Kolejnym wyzwaniem była rozbudowa poddasza. Konstrukcja nośna jest połączeniem stali i drewna. FAKRO, drugi na świecie producent okien dachowych, opracował rozwiązania okienne wraz z kołnierzami uszczelniającymi oraz dostarczył okna dachowe w kształcie trapezów, które zostały zainstalowane w narożniku dachu. Są to nieotwierane przeszklenia specjalnie wykonane dla tego projektu budowlanego.

Brandstätter: "FAKRO oferuje bardzo dobre produkty, a przede wszystkim przekonuje wysoką jakością usług. Do tej pory we współpracy z FAKRO zrealizowaliśmy pięć lub sześć projektów. Największą zaletą jest trwałe wsparcie firmy, które zapewnia szybkie terminy realizacji i możliwość wykonania nietypowych rozwiązań.”

 

Eleganckie apartamenty ze światłem dziennym

Ponadto, producent okien dostarczył do poddasza okna uchylno-obrotowe. Nowoczesne okna dachowe o nazwie preSelect są niezwykle wysokiej jakości. Dzięki nowym zawiasom zapewniają one pełną stabilność skrzydła w funkcji uchylnej i obrotowej. Przy wartości Uw wynoszącej 0,97W/m²K i wartości izolacji akustycznej Rw = 37 dB, wnętrze jest chronione przed wpływami zewnętrznymi. Rozwiązania wielkopowierzchniowe zapewniają dobry widok i przekonują przemyślanym rozwiązaniem doprowadzenia światła dziennego.

Ochrona przeciwsłoneczna to także produkty FAKRO. Markizy zewnętrzne są sterowane elektrycznie i pochłaniają promieniowanie słoneczne zanim dotrą do szyby. "Podczas korzystania z markiz zewnętrznych, ciepło nie przenika do pomieszczenia, przez co możliwa jest ochrona wnętrza przed nagrzaniem – uważa Carsten Nentwig, prezes FAKRO Dachflächenfenster GmbH.

 

POBIERZ MATERIAŁY  INFORMACJE O PRODUKCIE