Światło w naszym życiu

Jakość naszego samopoczucia rośnie proporcjonalnie do ilości światła w naszym życiu.

Co nam daje światło?

Naturalne światło ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wydajność. Synchronizuje nasz wewnętrzny zegar biologiczny gdyż nasza aktywność w ciągu doby uzależniona jest od jego ilości i natężenia. Organizm człowiek potrzebuje codziennie odpowiedniej dawki naturalnego światła o różnych porach dnia, aby być aktywnym, łatwiej przyswajać wiedzę, lepiej spać i co najważniejsze być szczęśliwszym. Światło ma również ogromne znaczenie w procesie leczenia, a także podczas wykonywania pracy.

Obecnie, w czasach pandemii, coraz częściej zostajemy odcięci od możliwości spędzania czasu na zewnątrz. Wielu z nas pracując zdalnie z własnych domów jeszcze bardziej zauważa jak ważne jest dobrze oświetlone wnętrze. Nasz mózg potrzebuje naturalnego światła z wielu powodów. Po pierwsze jasność daje poczucie bezpieczeństwa, po drugie rozjaśnia nie tylko pomieszczenia, ale także nasze myśli. Po trzecie pomaga w utrzymaniu skupienia i koncentracji – dzięki temu jesteśmy bardziej wydajni. Poza tym światło słoneczne dodaje nam energii do działania, a nawet wspomaga nasz metabolizm.

Jaki wpływ światło ma na nasze zdrowie?

Łatwo zauważyć, że w czasie gdy dociera do nas mniejsza ilość promieni słonecznych ”spowalniamy”. Czujemy się wtedy bardziej senni, apatyczni i zmęczeni. Można zaobserwować wyraźny spadek nastroju i brak chęci do czegokolwiek.

Zwiększa się również podatność na przeziębienia czy nawet choroby, zaczynamy mówić o jesiennej melancholii czy zimowej depresji. Warto zatem korzystać z każdego promyka słońca, wpadającego do naszego domu nie tylko o poranku gdyż światło słoneczne potrafi zwalczyć bakterie, ma działanie pobudzające, a także jest świetnym terapeutą.

Bardzo ciekawym przykładem jest przeprowadzony w szpitalu projekt badawczy zespołu z Uniwersytetu w Göteborgu.

Światło w naszym życiu

Naukowcy obserwowali osoby chore i po wypadkach, które przebywały na oddziale z oświetleniem symulującym naturalne światło (dostosowane barwą, natężeniem i ilością do pory dnia). Okazało się, że miało ono działanie uspokajające i regulujące zegar biologiczny. Pacjenci lepiej spali i byli w lepszej kondycji psychicznej niż osoby z grupy kontrolnej. Dodatkowo efekt ten utrzymywał się jeszcze bardzo długo po wypisie ze szpitala.

Jak światło pomaga w pracy?

Na pewno stymulując nasze dobre samopoczucie i zdolność koncentracji. Wg „Journal of Clinical Sleep Medicine",pracownicy biurowi, którzy mają dostęp do większej ilości naturalnego światła dziennego śpią lepiej, są bardziej aktywni fizycznie i cieszą się lepszą jakością życia niż osoby pracujące głównie przy świetle sztucznym.

Doświadczenie pokazało, że firmy, które przeniosły pracowników do biur z lepszym dostępem do naturalnego światła, odnotowały znaczny wzrost wydajności.

Jeśli musimy doświetlić pomieszczenia światłem sztucznym to bardzo ważna jest jego barwa w danym pomieszczeniu. Światło ciepłe jest najlepsze do pomieszczeń, w których odpoczywamy – salonu lub sypialni, natomiast światło chłodne powinno się znajdować w miejscu pracy lub nauki, gdzie potrzebna jest koncentracja.

Jak zadbać o odpowiednie doświetlenie domów i mieszkań?  

Kluczową rolę w odpowiednim doświetleniu wnętrz odgrywają okna zarówno te na kondygnacjach jak i na poddaszu. To przez nie napływa naturalne światło. Właściwe usytuowanie okien w pomieszczeniach pod skośnym dachem jest kluczowe i dlatego ważny jest ich właściwy dobór i rozmieszczenie.

Coraz chętniej stosujemy duże okna lub zespolenia, które  zapewniają mnóstwo naturalnego światła i piękny widok za oknem. Dobrym przykładem dużych okien mogą być bogato wyposażone okna dwuskrzydłowe o podwyższonej osi obrotu FDY-V duet proSky czy też okno balkonowe FGH-V Galeria.

Maksymalny rozmiar tych okien to 94 x 255cm. Można je zespalać ze sobą tworząc spektakularne przeszklenia w połaci dachowej.

Światło w naszym życiu

W ofercie firmy FAKRO znajduje się również gotowe rozwiązanie kołnierzy, które pozwala na łączenie okien dachowych o dowolnej konstrukcji w grupy o dowolnych kombinacjach (poziomych, pionowych, blokowych). Istnieje także możliwość wykonania modułowego systemu zespoleń w nietypowym rozmiarze i rozwiązaniu.

Jak podkreślają badacze, światło jest najważniejszym czynnikiem synchronizującym prace mózgu i ciała. Prawidłowe działanie wewnętrznego rytmu biologicznego wpływa na całokształt naszego stanu zdrowia.

To słońcu zawdzięczamy światło, z którego nasz organizm czerpie energię i dobre samopoczucie, a my możemy cieszyć się lepszym zdrowiem. Wystarczy wpuścić słońce do naszego wnętrza najlepiej przez okna dachowe.