Akcesoria zewnętrzne

Dodatki zewnętrzne

KTÓRE DODATKI DO OKIEN DACHOWYCH NAJLEPIEJ CHRONIĄ PRZED NAGRZANIEM POMIESZCZENIA?

 

Zgodnie z normą DIN 5034-1 pomieszczenia należy chronić przed nadmiernym nagrzewaniem promieniami słonecznymi nie za pomocą dodatków wewnętrznych tylko za pomocą osłon zewnętrznych (markizy, rolety zewnętrzne).

„Pomieszczenia należy chronić przed nagrzewaniem w okresie lata w miarę możliwości za pomocą zewnętrznych osłon, umiejscowionych przed szybą, odbijających ciepło. Nagrzewanie pomieszczeń wynika z absorpcji promieniowania globalnego przez przedmioty w pomieszczeniu i powierzchnie ograniczające pomieszczenie (ściany, podłoga). Promieniowanie zaabsorbowane przeistacza się w długofalowe promieniowanie podczerwone (cieplne), które nie jest przepuszczane przez szyby okien na zewnątrz i prowadzi do niepożądanego nagrzewania się pomieszczenia w lecie.” - DIN 5034-1

Rodzaje dodatków zewnętrznych

 

 

OCHRONA PRZED NAGRZEWANIEM - JAK TO SIĘ PRZEDSTAWIA W RZECZYWISTOŚCI?

 

Firma FAKRO w celu udoskonalania swoich produktów oraz w trosce o komfort ich użytkowników analizuje skuteczność ochrony przed nagrzaniem za pomocą różnych osłon przeciwsłonecznych. W tym celu wykonano dziesięć jednakowych pomieszczeń badawczych, które są identycznie eksponowane na działanie promieni słonecznych oraz wyposażone w takie same okna dachowe. Badania wykonano przy zamkniętych oknach. Temperaturę mierzono w kilku punktach, metr nad podłogą. Na oknach zamontowano różne dodatki a wyniki ich badań przedstawiamy Państwu na wykresie.

 

Szeroka oferta akcesoriów zewnętrznych do okien dachowych  - FAKRO

 

Przedstawione powyżej nasze wyniki badań jednoznacznie określają, że dodatki zewnętrzne (roleta i markiza) najlepiej chronią przed uciążliwym upałem z zewnątrz. Optymalną osłoną przeciwsłoneczną jest markiza zewnętrzna, biorąc pod uwagę efekt ochrony cieplnej, cenę i łatwość montażu. dodatki wewnętrzne w ograniczonym stopniu chronią przed ciepłem, a ich głównym zadaniem jest dekoracja wnętrza oraz regulacja ilości światła wpadającego do pomieszczenia.

 

Przepuszczalność energii słonecznej

 

Przepuszczalność energii słonecznej

1- okno bez osłon g = 61% ( 0,61)
wg EN 410

Przepuszczalność energii słonecznej

2- okno z wewnętrzną roletą zaciemniającą g = 37% (0,37)
wg EN 13363-1

Przepuszczalność energii słonecznej

3- okno z markizą (w zależności od materiału) g = 4-14% (0,04 − 0,14)
wg EN 13363-1

 

Współczynnik promieniowania słonecznego g podaje jaka ilość energii słonecznej padającej na szkło przenika do wnętrza pomieszczenia. Im wyższa wartość współczynnika g tym pomieszczenie szybciej się nagrzewa. Markiza zewnętrzna chroni przed upałem do 8 razy skuteczniej niż roleta wewnętrzna zaciemniająca.

 

Przepuszczalność energii słonecznej

Dodatki zewnętrzne chronią przed ciepłem słonecznym. Absorbują one promieniowanie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, nie dopuszczając do nagrzewania się wnętrza pomieszczenia.

Przepuszczalność energii słonecznejPromieniowanie cieplne, które przechodzi przez szybę pochłaniane jest przez zasłonę wewnętrzną. Przeistacza się ono w długofalowe promieniowanie podczerwone (cieplne), które nie jest przepuszczane przez szybę okien na zewnątrz - zasłona emituje ciepło do pomieszczenia działając jak grzejnik. Prowadzi to do niepożądanego nagrzewania się pomieszczeń, szczególnie od strony południowej w słoneczne, upalne dni.

 

Markiza zewnętrzna oraz dodatek wewnętrzny zamontowane na jednym oknie dachowym FAKRO tworzą zestaw akcesoriów zapewniający najwyższy komfort zamieszkania na poddaszu, ponieważ chronią przed ciepłem, światłem i dodatkowo dekorują wnętrze.