Instrukcja montażu PDF

Jakie okno jest najlepsze?

Rynek budowlany oferuje szeroką gamę okien dachowych i niekiedy w „gąszczu kryteriów wyboru”: marek, wymiarów, położenia, sposobu otwierania czy materiału wykonania Inwestor może się pogubić. Pytanie zadane dekarzowi z kategorii „Co jest lepsze, a co jest tańsze?” wyprowadziło z równowagi niejednego wykonawcę. Na szczęście istnieje narzędzie, które pozwoli dekarzowi zaoszczędzić czas, a inwestorowi pomoże w podjęciu świadomej i przemyślanej decyzji.


Jakie okno jest najlepsze?Okno kolankowe, obrotowe, a może zwykły wyłaz?

„Kosztorysowanie DEKARZ” jest bezpłatnym i pełnym programem umożliwiającym tworzenie kosztorysów budowlanych przeznaczonym głównie dla wykonawców robót dekarskich. Powstał on w wyniku współpracy firm FAKRO, BRAAS oraz RHEINZINK, które to firmy wzbogaciły program o własne Katalogi Nakładów Rzeczowych oraz Informatory Cenowe swoich produktów. Oznacza to, że po zainstalowaniu programu użytkownik ma dostęp do Katalogów Norm, dzięki którym może szybko i łatwo sprawdzić ile kosztuje np. zamontowanie okna dachowego obrotowego o podwyższonej termoizolacyjności i wymiarach 114x140cm. Jak to zrobić?

Wystarczy dodać nową pozycję kosztorysową, następnie w kolumnie Podstawa zaznaczyć KNR K - 06 o nazwie „Okna dachowe i pozostałe produkty FAKRO”. Po wyborze interesującego nas okna, program sam wstawi opis i przepisze potrzebne nakłady. Następnie w kolumnie Ilość podajemy ile okien chcemy zamontować, a na zakończenie uzupełniamy brakujące ceny, korzystając z dostępnych w programie informatorów cenowych.

 

I dla cieśli i dla dekarza.

Uzupełniając kolejne pozycje w przedmiarze robót, dodając opisy i narzuty wykonawca może szybko stworzyć kosztorys, który przedstawi inwestorowi do akceptacji. Oprócz przejrzystego dokumentu służącego do rozliczeń z inwestorem, użytkownik programu może dodatkowo określić:

  • ilości czasu jaki zajmie wykonanie całego zlecenia albo konkretnego zakresu robót;
  • rodzaj i ilość potrzebnych materiałów oraz ich cenę;
  • rodzaj urządzeń, czas ich pracy;
  • strukturę kosztów,
  • zysk własny, itd.

Jakie okno jest najlepsze?Niezdecydowany Inwestor. Czy z programem będzie łatwiej?

Zazwyczaj przygotowując wycenę dla inwestora wykonawca ma do dyspozycji projekt budowlany z wytycznymi, co do zaplanowanych materiałów. Tyczy się to również stolarki okiennej. Często zdarza się, że przyjęte rozwiązania ulegają zmianie i zamiast np. dwóch okien dachowych inwestor zażyczy sobie jedno większe z innym sposobem otwierania i szklenia. Na cenę za wstawienie okna wpływa kilka składników takich jak Robocizna, Materiał, Sprzęt, koszty pośrednie, koszty zakupu oraz zysk. Każda zmiana w zastosowanym materiale pociąga za sobą konieczność wykonania szeregu kalkulacji aby w rezultacie podać inwestorowi konkretną kwotę. Zdarzyć się może również, że inwestor nie potrafi zdecydować się na jedno rozwiązanie i prosi wykonawcę o wycenę kilku wariantów.

Tu z pomocą przychodzi „Kosztorysowanie DEKARZ”. Wystarczy poświęcić na początku chwilę czasu aby przygotować konkretne pozycje a następnie, za pomocą funkcji zmiany aktywności włączać i wyłączać różne typy rozwiązań. W zależności od wybranej pozycji program poda gotową cenę. Taki kosztorys można potraktować jako szablon, który przy następnej inwestycji wystarczy tylko dostosować.

Zmiana Aktywności w programie przebiega nadzwyczaj łatwo. Za pierwszym razem należy zaznaczyć interesującą nas pozycję, nacisnąć spację, a następnie kliknąć przycisk Tak na komunikacie. Później program zapamięta wybór i do zmiany aktywności wystarczy jedynie dwukrotne przyciśnięcie spacji. Nieaktywna pozycja będzie wyróżniona szarym ukośnym tekstem i nie będzie widoczna na wydruku.

 

Jakie okno jest najlepsze?Moje logo i inne korzyści:

Obok oczywistych korzyści posiadania gotowych Katalogów Norm oraz aktualnych Informatorów Cenowych program „Kosztorysowanie Dekarz” oferuje możliwość eksportu danych do formatów *.xls, *.ath czy ogólnego *.fwd co umożliwia wymianę danych pomiędzy różnymi programami.

Na start, po uruchomieniu programu możemy wczytać gotowe kosztorysy przykładowe, które możemy modyfikować i dowolnie dopasowywać do własnych potrzeb.

Dodatkowo program daje możliwość przygotowania własnego szablonu strony tytułowej zawierającej między innymi logo firmy. Taki szablon pomaga w tworzeniu marki.

 

 

Jakie okno jest najlepsze?Jak zacząć pracę w programie i gdzie szukać wsparcia?

Praca w programie „Kosztorysowanie DEKARZ” nie jest skomplikowana. Układ programu jest przejrzysty i przygotowany w taki sposób, aby użytkownik mógł po kolei wypełniać potrzebne informacje. Żeby ułatwić start nowemu użytkownikowi, w trakcie przygotowywania są serie krótkich filmików instruktażowych, których tematem jest pokazanie jak zacząć pracę i jak w pełni korzystać z możliwości programu.

 

 

 

Gdzie mogę dostać program?

Program „Kosztorysowanie DEKARZ” dostępny jest bezpłatnie w pełnej wersji. Można go otrzymać kontaktując się z doradcami technicznymi FAKRO, BRAAS, RHEINZINK lub pobrać go z internetu, wpisując w wyszukiwarkę „kosztorysowanie dekarz”.