Udostępnij

Ćwiczenia taktyczno-bojowe pod kryptonimem „FAKRO 2016”

15 maja br. teren firmy FAKRO zmienił się w strażacki poligon, na którym przeprowadzono serię taktyczno-bojowych ćwiczeń pod kryptonimem „FAKRO 2016”.

Ćwiczenia z zakresu prowadzonych działań ratowniczych odbywają się cyklicznie. Uczestniczą w nim lokalne jednostki straży pożarnej, policji oraz pogotowie ratunkowe. Tegoroczne manewry zostały podzielone na 4 części. Każda z nich to zaaranżowany epizod, pozorujący wypadek na terenie firmy.

Na początku zaaranżowano wybuch silosa z trocinami przy kotłowni, następnie przeprowadzono profesjonalną akcję ratunkową, związaną z ewakuacją dwóch pracowników symulujących prace remontowe na kominie. Szczególną uwagę obserwatorów zdarzeń zwróciła akcja gaśnicza podczas pożaru jednej z hal magazynowych, tym bardziej, że woda pobrana została bezpośrednio z pobliskiej rzeki Dunajec. Widowiskowe ćwiczenia taktyczno-bojowe zakończyły działania z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, związane z wyciekiem substancji chemicznej.

W spotkaniu uczestniczyli dowódcy straży pożarnej i policji oraz przedstawiciele Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. W całej akcji wzięła udział drużyna obrony cywilnej z FAKRO, odpowiadająca za zabezpieczenie terenu działań oraz 150 osób: strażaków, policjantów i ratowników medycznych.

W bieżącym roku nie tylko FAKRO świętuje Jubileusz 25-lecia. Dokładnie w 1991 roku, w którym założono firmę, powstały ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Od momentu wprowadzenia tych ustaw straż pożarna bardzo się zmieniła. FAKRO również, ale nie zmieniło się tylko jako firma, zmieniło także Polskę. 25 lat temu nikt nie wiedział czym są i do czego służą okna dachowe. Dziś, dzięki FAKRO każdy Polak, a już na pewno mieszkaniec Sądecczyzny to wie. – obrazowo podsumował st. bryg. Paweł Motyka zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.