Balkon na dachu

To pomysł wdrożony przez właściciela domu jednorodzinnego, który zalał światłem przestrzeń odnowionego poddasza wstawiając okna balkonowe Galeria FAKRO.

„Dom jest ogromną wartością - przynajmniej dla nas Włochów - szczególnie gdy nasza rodzina zamieszkuje go już wiele lat. Mówimy o drewnianym, typowym dla dolin przedalpejskich domu, wybudowanym w 1951 r. na obrzeżach Pinerolo (Turyn), który obecnie użytkuje trzecie pokolenie właścicieli”.

Po sześćdziesięciu latach eksploatacji, cały budynek został poddany gruntownej renowacji, dzięki której zyskał użytkowe powierzchnie pod dachem, tworzące swoiste studio - bibliotekę, pokój gościnny, łazienkę oraz pomieszczenie techniczne.

Prace remontowe obejmowały między innymi: wzmocnienia strukturalne niezbędne dla zabezpieczenia antysejsmicznego, wyeliminowanie pojawiającej się w murach wilgoci, poprawę efektywności energetycznej, a także całkowitą wymianę konstrukcji dachu z charakterystycznymi płaszczyznami o różnym stopniu nachylenia.

"Wykorzystując odpisy podatkowe na modernizację energetyczną budynku - wyjaśnia obecny właściciel - dokonaliśmy tylko niewielkich zmian technicznych (zachowując gabaryty budynku), które pozwoliły na wstawienie bardziej wytrzymałych belek i zastosowanie materiałów termoizolacyjnych pod nowym pokryciem dachowym.

 

Balkon na dachu

 

W praktyce, istniejący wcześniej dach został całkowicie usunięty, a następnie odbudowany z nową drewnianą więźbą. Po zakończeniu prac związanych z termoizolacją ścian zewnętrznych, dom został odnowiony, bez naruszania tych cech architektonicznych, które wyróżniają go wśród otaczających budynków.

Od południowej strony w połaci dachowej o kącie nachylenia o 35°, zainstalowano panel słoneczny składający się z modułów fotowoltaicznych i kolektorów termicznych, służących do wytwarzania, na własne potrzeby, energii elektrycznej oraz podgrzewania wody. Pomiędzy panelami umieszczono dwa okna balkonowe Galeria firmy FAKRO, które, oprócz zapewnienia bezpośredniego dopływu powietrza i światła naturalnego, prezentują nowe zewnętrzne oblicze domu".

 

Dlaczego zostały wybrane właśnie te okna?

“W Piemoncie przepisy dotyczące adaptacji poddasza (Ustawa Regionalna 21/1998) mówią, że wszystkie przestrzenie o wysokości poniżej 1,60 m powinny być zamknięte przez ściany lub stałe umeblowanie, ale nie jest wymagane zamknięcie takich miejsc w pobliżu bezpośrednich źródeł światła. Dlatego też chcieliśmy zyskać dodatkową jasną przestrzeń, montując okna balkonowe pozwalające na pełne wykorzystanie i oświetlenie powierzchni studyjno-bibliotecznej, z której przechodzi się do innych pomieszczeń.

Po sprawdzeniu rynku, uwzględniając zalożenia projektowe dotyczące odległości pomiędzy nowymi belkami dachowymi, okna balkonowe FAKRO okazały się najbardziej odpowiednie. Jesteśmy bardzo dumni z wyboru - przy ładnej pogodzie okna pozwalają cieszyć się zewnętrznym otoczeniem dzięki panoramicznemu widokowi z balkonu, który tworzą dwa skrzydła”.

Do wentylacji łazienki zastosowano również okno dachowe firmy FAKRO.

 

Innowacyjne okna na poddasze

Okno balkonowe FAKRO FGH-V P2 Galeria to innowacyjne, duże okno dachowe pełniące rolę balkonu. Przy otwartych skrzydłach, pozwala bezpiecznie wykorzystać część powierzchni użytkowej podłogi normalnie nieprzydatnej.

Górne skrzydło otwiera się uchylnie do góry, chroniąc przestrzeń znajdującą się poniżej, podczas gdy dolne skrzydło przesuwa się do przodu, a dzięki wbudowanym bocznym barierkom tworzy mały balkon, który umożliwia użytkownikowi swobodny dostęp do jego wnęki.

 

 

W trakcie zamykania, barierki balkonu chowają się w oknie i nie są widoczne ponad połacią, przez co nie ulegają zabrudzeniu oraz nie zakłócają estetyki dachu. Po otwarciu balkonu barierki są zawsze suche i czyste, co zapewnia bezawaryjne ich użytkowanie.

Niezwykle prosta jest obsługa okna. Mechanizm otwierania górnego skrzydła umożliwia pozostawienie go w dowolnym położeniu pomiędzy 0° a 45°, a specjalna blokada ułatwia czyszczenie zewnętrznej powierzchni okna.

Klamka umieszczona w dolnej części górnego skrzydła, posiada dwa poziomy mikrouchylenia, a automatyczny nawiewnik V40P umożliwia wentylację pomieszczenia nawet podczas szczelnego zamknięcia skrzydeł balkonu.

Balkon na dachu

 

Okno wykonane jest z klejonego warstwowo, impregnowanego próżniowo wysokiej jakości drewna sosnowego pokrytego dwoma warstwami bezbarwnego ekologicznego lakieru akrylowego. Wyposażone w system topSafe, który podnosi odporność przed włamaniem.

Do okien balkonowych Galeria dostepny jest szeroki wybór akcesoriów zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.

FGH-V P2 posiada jednokomorowy bezpieczny pakiet szybowy 4HS-14-33.2T wypełniony szlachetnym gazem argonem, (współczynnik przenikania ciepła Ug 1,1 W/m²K) z hartowaną szybą zewnętrzną i laminowaną szybą wewnętrzną antywłamaniową klasy P2A. Pomimo dużych wymiarów (wysokość 255 cm, szerokość 78 i 94 cm), parametry okna balkonowego FAKRO FGH-V P2 są niezwykle dobre:

  • całkowita przepuszczalność cieplna Uw 1,5 W/m²K;
  • izolacja akustyczna Rw 35 dB.

Odpowiednie do montażu w połaci dachu o kącie nachylenia od 35 ° do 55 °.

 

POBIERZ MATERIAŁY  INFORMACJE O PRODUKCIE