Jak dobrać okna dachowe?

MAŁE – DUŻE, NISKO – WYSOKO, OBROTOWE, UCHYLNO-OBROTOWE OKNO. CZYLI JAK ODPOWIEDNIO DOBRAĆ OKNA DACHOWE NA PODDASZE?

Dowiedz się jakie okna dachowe wybrać w 2020 roku. Tutaj znajdziesz odpowiedź jakie są rodzaje oknien dachowych oraz poznasz reguły doboru i montażu okien dla swojego poddasza. 

W dzisiejszych czasach mamy nieograniczony wybór materiałów. Jesteśmy zasypywani mnóstwem informacji na ich temat, mniej lub bardziej wiarygodnych. Zastanawiamy się nad cegłą, pustakiem, czy może bloczkami. Wybieramy stolarkę, wykończenie wnętrz, pokrycie użyć na nasz dach itd. 

Po wykonaniu konstrukcji dachu dochodzimy do bardzo ważnego momentu naszej inwestycji, czyli wyboru okien dachowych.

Bardzo często jest to jeden z ostatnich etapów naszej budowy i zdarza się tak, iż przeliczyliśmy się z kosztami i po prostu brakuje nam już funduszy, aby dobrać odpowiednią ilość i konstrukcję okien dachowych. 

Dlatego próbujemy na nich oszczędzać i wybieramy okna, które nie spełnią w późniejszym czasie naszych oczekiwań. Zatem, jak dobrze wybrać okna dachowe? 

Wybór okien dachowych - Na co zwrócić uwagę?

1. Odpowiednie doświetlanie poddasza

Należy pamiętać, iż około 90% naszego wolnego czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego coraz bardziej zwracamy uwagę na dostęp naturalnego światła, które poprawia nasze samopoczucie, zdrowie czy zdolność do koncentracji.

Dlatego jesli zastanawiamy się jakie okna dachowe wybrać, to powinniśmy zwrócić uwagę na okna dachowe z dużymi przeszkleniami, które umożliwią napływ dużej ilości światła do naszych pomieszczeń na poddaszu.

2. Zapewnienie kontaktu wzrokowego z otoczeniem

Okna dachowe różnią się między innymi sposobem otwierania. Do wyboru mamy okna dachowe obrotowe, uchylno-obrotowe, okna balkonowe oraz okna dachowe o podwyższonej osi obrotu.

Sposób otwierania okien dachowych decyduje o wygodzie użytkowania poddasza, a ich rozmiar i wysokość montażu o możliwości kontaktu wzrokowego z otoczeniem.

3. Możliwość wietrzenia pomieszczenia

Jak doskonale wiemy, źródeł wilgoci w mieszkaniu jest wiele, np.: dostaje się ona do pomieszczenia wraz z powietrzem zewnętrznym, generowana jest przez samych domowników (oddychanie) oraz podczas codziennych czynności takich jak pranie, gotowanie.

Dlatego, ważne jest dobranie okien, które umożliwają wietrzenie pomieszczeń na poddaszu i wspomaganie pracy wentylacji grawitacyjnej.

Jak dobrać okna dachowe?

Jakie okna dachowe wybrać? - Przykład

Jeśli zastanawiasz się jaki rodzaj oraz ile okien potrzebujesz, to zobacz poniższe obliczenia. 

Dobór okien dachowych rozpoczynamy od wyliczenia potrzebnej ilości i rozmiarów okien. Aby się tego dowiedzieć musimy znać wielkość i przeznaczenie pomieszczenia.

*Ilość potrzebnego światła to stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi w pomieszczeniu.

W pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innych pomieszczeniach, w których wymagane jest światło dzienne ze względów na przeznaczenie co najmniej 1:12.

Zatem, jak obliczyć ile okien dachowych jest nam potrzebne?

Przykład obliczenia

Wzór na obliczenie potrzebnej ilości okien dachowych do oświetlenia światłem dziennym pokoju o powierzchni 20 m².

1 = 8

? = 20 (20 x 1) : 8 = 2,5

Oznacza to, że do oświetlenia pokoju o powierzchni 20 m² trzeba zastosować okna o powierzchni 2,5 m² liczonej w świetle ościeżnic.

Powierzchnię taką uzyskamy stosując:

  • 4 okna 78 x 118,
  • lub 3 okna 78 x 140,
  • lub 2 okna 114 x 118

Jakie okna dachowe najlepiej wybrać?

Ze względu na rozprowadzenie światła w pomieszczeniu najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie 4 okien 78x118 w układzie 2x2, po dwóch stronach pokoju.

Mniejsza ilość okien daje punktowe naświetlenie pomieszczeniaNatomiast większa ilość okien doprowadza więcej światła do pomieszczenia przez wykorzystanie większej ilości punktów zaczepienia. 

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia możemy wybrać materiały, z jakich wykonane są okna.

Mamy do dyspozycji:

  • okna aluminiowo – drewniane (wykonane z drewna, osłonięte z zewnątrz profilami aluminiowymi) lub
  • aluminiowo – tworzywowe (wykonane z profilu PVC wzmocnione wewnątrz rdzeniami stalowymi, osłonięte z zewnątrz profilami aluminiowymi).

Okna drewniane mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach, nie mniej jednak w swojej ofercie FAKRO posiada okna tworzywowe przystosowane do pomieszczeń, w których przez dłuższy czas utrzymuje się wilgotne powietrze (kuchnie, łazienki).

Do pomieszczeń wilgotnych przeznaczone jest również jedno z okien drewnianych malowane lakierem poliuretanowym w kolorze białym. Okna aluminiowo – tworzywowe mogą być też stosowane we wszystkich innych pomieszczeniach na poddaszu, jeśli np. klient na niższych kondygnacjach ma okna z PVC i chce w całym domu zachować ten sam materiał.

2. Kąta nachylenia dachu

Kryterium to jest istotne dla uzyskania prawidłowego doświetlenia pomieszczenia oraz wygody obsługi i użytkowania okien dachowych.

m kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym wysokości okna powinna być większa. Im wyżej zamontowane okno tym łatwiej je obsługiwać i lepiej doświetla pomieszczenie.

Jak zamontować okno dachowe?

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie dobranie wysokości montowania okien w połaci dachowej. Przepisy i instrukcje „wskazują” miejsce zamontowania okna dachowego na odpowiedniej wysokości od podłogi, tak aby optymalnie spełniało swoje funkcje.

W budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. Natomiast na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 110 cm.

Należy podkreślić, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia. Górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą.

Jak dobrać okna dachowe?

Jak dobrać okna dachowe?

Jak dobrać okna dachowe?

Kolejną ważną kwestią jest wysokość montażu okien dachowych posiadających nawiewniki.

Wg instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej należy je instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika. W oknach FAKRO nawiewnik umieszczony jest w górnej części ościeżnicy.

Aby okno było zamontowane zgodnie z przepisami, górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 220 cm. Zalecany montaż okien FAKRO (dolna krawędź okna) na poziomie 110 – 140 cm od podłogi spełnia wymagania stawiane przez przepisy oraz zapewnia bardzo dobre doświetlenie i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem.

Zastosowanie dolnej klamki w oknach FAKRO pozwala na komfortową obsługę prawidłowo zamontowanych okien. Montaż okien na tej wysokości umożliwia również umieszczenie standardowego grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet.

Jak doświetlić poddasze?

REGUŁA 1

- lepsze efekty oświetlenia uzyskamy stosując kilka okien umieszczonych w różnych punktach dachu, niż okna zgrupowane w jednym miejscu.

REGUŁA 2

- im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno, tym lepsze i bardziej równomierne będzie doświetlenie pomieszczenia.

REGUŁA 3

- wysokie okna dachowe zapewniają równomierny rozkład światła w pomieszczeniu oraz gwarantują kontakt wzrokowy z otoczeniem

JEŻELI WSZYSTKIE WYŻEJ WYMIENIONE WARUNKI ZOSTANĄ UWZGLĘDNIONE PRZY DOBORZE OKIEN DACHOWYCH MOŻECIE BYĆ PEWNI, IŻ WASZE PODDASZE BĘDZIE ULUBIONYM MIEJSCEM DLA CAŁEJ RODZINY, GDZIE KOMFORTOWO BĘDZIECIE SPĘDZAĆ CZAS W WASZYM WYMARZONYM DOMU!

 

POBIERZ MATERIAŁY  INFORMACJE O PRODUKCIE