Okna dachowe to bardzo częste rozwiązanie w przypadku poddasza. W celu uzyskania zacienienia oraz ochrony przed temperaturą konieczne jest zastosowanie rozwiązania, jakim są rolety do okien dachowych. Współczesny rynek oferuje szeroką gamę rozwiązań, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszystkie możliwości i zapoznać się zarówno z wadami, jak i zaletami poszczególnych rozwiązań. Jakie rolety do okien dachowych wybrać?
Wybór rolety to inwestycja na wiele lat, dlatego przed dokonaniem wyboru warto wziąć pod uwagę rodzaje rolet do okien dachowych. Najważniejszym podziałem jest jednak rozróżnienie ich na rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Różnią się zarówno sposobem montowania, jak i rodzajem użytych materiałów. Zasadniczą różnicę widać także w ich właściwościach.
Rolety zewnętrze dają jednak właścicielowi domu lub mieszkania więcej możliwości. Stanowią doskonałą izolację cieplną, a więc zbyt upalne lub mroźne dni nie wpłyną na nagrzanie, lub wychłodzenie pomieszczenia w takim stopniu, jak bez zastosowania rolety.
Rolety zewnętrze pełnią także funkcję ochrony okna przed szkodliwymi czynnikami jak pyły, grad czy deszcz. Konstrukcja rolet zewnętrznych opiera się na aluminiowych lamelkach, które wzmocnione są za pomocą elementów z tworzywa sztucznego. Lamelki zastosowane w rolecie przesuwają się oknie w taki sam sposób, jak tradycyjna żaluzja, co poprawia komfort użytkowania. Warto nadmienić, że rolety zewnętrzne do okien dachowych wymagają konserwacji, która polega na dokładnym i systematycznym czyszczeniu, które powinno odbywać się przynajmniej raz na pół roku. Wśród rolet zewnętrznych znajdziemy obsługiwane manualnie, rolety elektryczne sterowane pilotem zasilane prądem lub baterią ładowaną solarnie.
Nie mniejszą popularnością cieszą się także rolety wewnętrzne do okien dachowych, które cechują się niższą ceną oraz funkcjami dekoracyjnymi. Pośród rolet wewnętrznych wymienić można tradycyjne rolety montowane na prowadnicach, co umożliwia ich rozwinięcie do odpowiedniej długości; rolety wewnętrzne zaciemniające, które wyróżniają się aluminiową powłoką po wewnętrznej stronie; rolety plisowane czy żaluzje okienne to tradycyjne formy rolet, wykonane z materiałów tekstylnych. Różnica w cenie jest więc znacząca, gdyż w tym przypadku cena zmniejsza się o koszt użytych materiałów, który w przypadku rolet zewnętrznych jest znacznie wyższy. Montaż rolet wewnętrznych również jest tańszy, gdyż można go w prosty i szybki sposób wykonać samodzielnie. Rolety zewnętrze z kolei skutecznie blokują dopływ światła i dają możliwość wyciemnienia pokoju.
Rolety wewnętrzne to rozwiązanie dla osób, którym zależy na niższym koszcie osłony okiennej przy zachowaniu właściwości dekoracyjnych i zaciemniających. Warto jednak pamiętać, że rolety wewnętrzne nie są tożsame z tradycyjnymi roletami, które montowane są na standardowych oknach, ponieważ okna dachowe montowane są w połaci pod kątem.
Zastosowanie takich rozwiązań, jak na przykład rolety dzień noc, czy rolety rzymskie w tym przypadku okazałoby się złym rozwiązaniem, gdyż rolety te zwyczajnie zwisałyby w dół, nie stanowiąc osłony okiennej. W tym celu oprócz rolet w oknach montowane są specjalne osłony z mechanizmem sprężynowym.
Rolety do okien dachowych marki Fakro mają także rozwiązania, które umożliwiają swobodny dostęp do klamki. Warto zaznaczyć, że wybrane modele dostępne w ofercie mogą być sterowane za pomocą pilota. Wybór uzależniony jest od indywidualnych preferencji klienta. Wśród najpopularniejszych rolet do okien dachowych wymienić można:
W nowoczesnej produkcji tekstylnej produkowane są materiały dedykowane na poddasze. Dzięki zastosowaniu folii, roleta skutecznie odbija światło słoneczne. Odbicie światła nie jest jednak tożsame z odbiciem ciepła. Tkaniny pokryte mogą być masą perłową, natomiast w przypadku rolet plisowanych tkaniny mają najczęściej warstwę aluminium. W ten sposób jedną stronę rolety dopasowujemy do wystroju wnętrza, natomiast na drugą stronę nałożona jest srebrna warstwa, dzięki czemu odbija światło słoneczne. Rolety zaciemniające odbijające światło doskonale spisują się w salonie, sypialni oraz w pokojach dziecięcych.
Rolety plisowane to gwarancja kontroli nad dopływem światła oraz prywatnością. Rolety plisowane umożliwiają uzyskanie w pomieszczeniu tak zwanego miękkiego światła, które co prawda nie jest w pełni wyciemnione. Ten typ rolety zajmuje mało miejsca, a wygodne mechanizmy regulacyjne umożliwiają dowolne sterowanie roletą. Rolety plisowane to gwarancja wysokiej estetyki pomieszczenia.
Rolety zewnętrzne do okien dachowych to gwarancja izolacji termicznej oraz pełnego wyciemnienia pokoju. Stosując rolety zewnętrzne, niwelujemy problem przegrzewania się pokoju na poddaszu. Rolety zewnętrze zapewniają wyższą ochronę niż rolety wewnętrzne zacieniające. Elektryczne rolety do okien dachowych mogą być sterowane za pomocą pilota lub manualnie.
Roleta ARZ zapewnia wyciemnienie, ochronę przed hałasem i prywatność. Skutecznie chroni przed uporczywym upałem. Ten rodzaj rolety także dostępny jest w wielu wersjach sterowania.
Wśród akcesorów do okien dachowych znajdziemy również markizy. W ofercie FAKRO dostępne są markizy ręczne i elektryczne.
Zapewne każdy klient próbował odpowiedzieć sobie na to pytanie, który rodzaj rolety będzie lepszy? Warto zdecydować się na rolety wewnętrzne do okien dachowych, czy też na rolety zewnętrzne? Wybór uzależniony jest od indywidualnych potrzeb oraz preferencji.
W przypadku rolet wewnętrznych z pewnością mówić możemy o niższej cenie, prostocie montażu oraz szerokiej gamie barw do wyboru w celu idealnego dopasowania do wnętrza. W przypadku rolet zewnętrznych mówimy co prawda o wyższej cenie, jednak zyskujemy gwarancję pełnego wyciemnienia światła oraz skuteczną (nawet 8-krotnie wyższą od rolet wewnętrznych zaciemniających) ochronę przed przegrzaniem wnętrza oraz promieniami UV. Rolety zewnętrzne chronią także przed hałasem, gwarantując wyższy komfort oraz uczucie prywatności.
Copyright © 2024 FAKRO. All rights reserved.