FAKRO w pierwszym kościele pasywnym w Europie

Kościół na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu, jest pierwszym tego typu obiektem w Europie wykonanym w technologii budownictwa pasywnego. Obiekt został wyposażony w energooszczędne okna dachowe FAKRO.

 

Inicjatorem zastosowania energooszczędnych rozwiązań w budownictwie sakralnym stał się ks. Jan Karlak, proboszcz parafii, do której należy kościół. Świątynię zaprojektowali specjalizujący się w budownictwie pasywnym architekci Tomasz Piszczek i Marcin Stelmach z pracowni Architektura Pasywna.

Obiekt poprzez swoją formę nawiązuje do historycznego stylu regionu, natomiast poprzez rozwiązania technologiczne na długie lata stał się znakiem głębokiego poszanowania naturalnych zasobów Ziemi.

Prezentowany projekt świątyni w ogólnym założeniu jest ekstremalnie energooszczędnym budynkiem pasywnym o minimalnym zużyciu energii na cele grzewcze.

Kościół pasywny na Równi Szaflarskiej

 

Budynek jest efektem połączenia miejscowych tradycji kulturowych oraz aktualnych tendencji w projektowaniu struktury obiektów architektonicznych. Bryła obiektu została ukształtowana w taki sposób, by zminimalizować straty cieplne przez przegrody zewnętrzne oraz zapewnić maksymalne bierne zyski słoneczne w chłodnych porach roku, a zarazem chronić wnętrze przed przegrzaniem w okresie letnim. Punktem odniesienia w poszukiwaniach projektowych stały się tradycyjne drewniane kościoły, w których ukształtowanie dachu, okapów oraz podcieni wynikało z oczywistej potrzeby ochrony budynku przed nadmiernymi skutkami wiatru i opadów atmosferycznych.

Do osiągnięcia obiektu o standardzie budynku pasywnego zostały wykorzystane ogólnodostępne rozwiązania technologiczne i materiałowe gwarantujące długoterminową ekonomię eksploatacji, a także pozwalające uzyskać trwałą i niepowtarzalną w wyrazie estetycznym architekturę.

Budynek jest przeznaczony do użytkowania w sumie przez około 500 osób i posiada powierzchnię 1740m2. Wszystkie przegrody zewnętrzne budynku zostały zaprojektowane na poziomie 0,1 W/m2K, co jest możliwe dzięki zastosowaniu bardzo dobrych materiałów termoizolacyjnych o niskim współczynniku przewodzenia ciepła.

Ogrzewanie kościoła zaprojektowano w oparciu o niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła zasilaną studniami głębinowymi. Dodatkowo w budynku została zastosowana wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z wysokoefektywnym odzyskiem ciepła na poziomie 85%.

„Pasywny kościół dla aktywnych wiernych” jest nową jakością naturalnie wpisującą się w potrzeby współczesnego społeczeństwa, wizją kościoła XXI wieku,z którą chętnie będą identyfikować się wierni.