Dobiegł końca ogólnokrajowy konkurs architektoniczny na zaprojektowanie pierwszego w Polsce biura na wodzie. Spośród 135 nadesłanych prac, kapituła konkursowa wytypowała jednego zwycięzcę oraz wyróżniła pięciu uczestników. Główną nagrodę otrzymał projekt „Pływającej Wyspy” autorstwa Mateusza Mastalskiego, Ole Robin Storjohana oraz Karoliny Rączki.
Dzisiejszym światem rządzi pośpiech. Miasta zerwały kontakt z przyrodą. Ideą projektu „BARGEWORK – BIURO NA WODZIE” jest przywrócenie ludziom możliwości pracy i tworzenia w ekologicznym, zbliżonym do natury środowisku. Ogłoszenie wyników konkursu na bryłę pierwszego w Polsce biura na wodzie, odbyło się 23 maja 2014r. na specjalnej konferencji prasowej podczas V Kongresu Stolarki Polskiej – wydarzenia skierowanego do producentów, dostawców i dystrybutorów związanych z branżą stolarki budowlanej.
Zwycięskie prace zostały wytypowane przez pięcioosobowe jury. Wśród Członków Kapituły znalazła się dr hab. inż. arch. Krystyna Januszkiewicz, pracownik naukowy i dydaktyczny Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Redaktor Naczelna kwartalnika „Archivolta”, która specjalizuje się w teorii i praktyce architektury najnowszej oraz we wzornictwie, zwłaszcza w stosowaniu technologii cyfrowych w projektowaniu i realizacji unikatowych obiektów sztuki na świecie. W skład jury konkursu wszedł również dr hab. inż. arch. Piotr Obracaj, profesor Politechniki Opolskiej, kierownik Katedry Budownictwa i Architektury tej uczelni, który jest członkiem m.in. Międzynarodowej Komisji Architektury, Komisji Scenografii w Międzynarodowej Organizacji Architektów, Techników i Scenografów Teatru (OISTAT), PZITB, SARP, Śląskiej Izby Inżynierów Budowlanych, Śląskiej Izby Architektów.
Członkiem Gremium był także Jan Kubec, pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Usługowej na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, właściciel pracowni „RAr2” Laboratorium Architektury. Brał udział w Master Class, Berlage Institute w Amsterdamie pod opieką Alvaro Siza. Studia ukończył obroną projektu dyplomowego, który zdobył nagrodę główną w konkursie o doroczną nagrodę SARP-u im. Stanisława Nowickiego i Stanisława Skrypija na najlepszy dyplom. Zaprojektował m.in. Centrum Nauki Kopernik.
Jurorem konkursu był też Paweł Barczyk, niezależny projektant, tworzący multidyscyplinarną pracownię „bepe concept”. Zaprojektowany przez niego Dom na Wodzie wysoko uplasował się na ogłoszonej przez Gazetę Wyborczą liście 20 najciekawszych budynków jednorodzinnych we Wrocławiu ostatniego dwudziestolecia oraz wśród 101 polskich budynków dekady.
W tym dostojnym gronie znalazł się również Marcin Wojciechowski, przedsiębiorca, designer, strateg, obecnie członek Zarządu oraz Creative Director w Innowacyjnej Grupie Marketingowej Aveex oraz pomysłodawca projektu „BARGEWORK – BIURO NA WODZIE”.
Większość prac prezentowała wysoki poziom oraz innowacyjne podejście do zadania konkursowego. Jury w preselekcji wytypowało prace, które w ciekawy sposób przedstawiały pojęcie biura na wodzie. Wybierając pracę zwycięską oraz prace wyróżnione, Kapituła konkursowa brała pod uwagę różnorodne kryteria. Każdy z jej Członków indywidualnie poszukiwał zwycięskiego projektu.
Zwycięzca: Mateusz Mastalski, Ole Robin Storjohan, Karolina Rączka Bargework „Pływająca wyspa” |
Zwycięski projekt został wybrany z uwagi na to, że sprawnie łączy przestrzeń prywatną, dedykowaną firmie, z przestrzenią publiczną. Umożliwia to np. zagospodarowanie dachu i udostępnienie go społeczności lokalnej. Projekt „Pływającej wyspy” czerpie z trendów współczesnej architektury. Cechuje go fleksybilność: pięknie wpisuje się w każdy krajobraz i jest jednocześnie niezwykle funkcjonalny.
Koncepcja miejsca pracy jako pływającej wyspy umożliwia zmianę położenia, a poprzez połączenie barek – zmianę rozmiaru. Projekt opiera się na zróżnicowanej stalowej konstrukcji, która może być wykorzystana do tworzenia boksów, biur w formie open space, systemu półek oraz pomieszczeń użytkowych.
Wyspa jest zarówno symbolem zacisza i skupienia, jak i wakacyjnego wypoczynku. Twórcy zainspirowani modernistycznymi projektami Corbusiera i Miesa van der Rohea, stworzyli elastyczne i mobilne przedłużenie krajobrazu. Projekt gwarantuje wysoką jakość środowiska pracy przez dostęp do światła dziennego oraz widoku na zewnątrz obiektu.
Wyróżnienie: Robert Sobieszek |
Inspiracją na bryłę pływającego biura autorstwa Roberta Sobieszka były liście lilii wodnych. Ich kształt oraz lekkość zostały przeniesione do koncepcji budynku i nadają mu oryginalny charakter. Projekt jest poszukiwaniem symbolu miasta czy firmy, która miałaby w nim swoją siedzibę.
Wyróżnienie: Patryk Ruszkowski |
Projekt jest swoistym manifestem zastosowania nowych technologii informatycznych. Koncepcja jest nastawiona na wywołanie porównania do rzeźby. Bryła jest przyjazna środowisku, dobrze wpisuje w klimat miasta przyszłości.
Wyróżnienie: Katarzyna Toczyńska |
Praca prezentuje minimalizm oraz nieprzypadkową, harmonijną kompozycję. Projekt może z powodzeniem służyć, jako obiekt użyteczności publicznej.
Wyróżnienie: Maciej Radwański, Natalia Raczkowska |
Wyróżnienie zostało przyznane za próbę stworzenia interesującej struktury projektu. Ściana płynnie przechodzi w dach. Natomiast elewacja wydaje się miękka w wyrazie, wręcz organiczna.
Wyróżnienie: Iwona Kościółek, Sylwia Kaszuba, Mateusz Kot |
Wyróżnienie zostało przyznane za maksymalne wykorzystanie kubatury i stworzenie unikatowej elewacji, inspirowanej falami i środowiskiem wodnym, które ma być przedłużeniem tego obiektu.
Copyright © 2023 FAKRO. All rights reserved.