świetliki

Słońce w całym domu

Dzienne zapotrzebowanie człowieka na światło naturalne wynosi 30 minut na powietrzu bez okularów przeciwsłonecznych i żadne sztuczne oświetlenie nie zastąpi dobroczynnego wpływu promieni słonecznych na ludzki organizm.

Chcąc zapewnić dostęp naturalnego światła w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zamontowania okien dachowych ani pionowych polecane są świetliki rurowe LightTunnel. Poprzez świetlik rurowy do wnętrza budynku napływa naturalne światło rozjaśniając wnętrze. W pozostałych pomieszczeniach, świetlik rurowy stanowi dodatkowe
źródło światła, pozwalając również na oszczędność energii elektrycznej.

Ilość światła wpadająca do pomieszczenia poprzez świetliki rurowe zależy przede wszystkim od natężenia światła słonecznego na zewnątrz budynku. Im większa ilość światła pada na kopułę świetlika, tym więcej światła przenoszone jest przez świetlik do wnętrza budynku. Poniższy wykres obrazuje całkowitą ilość światła dziennego (lm) w zależności od miesiąca i zachmurzenia mierzoną przy kopule świetlika. 

Światło słoneczne
Bardzo istotnym elementem decydującym o ilości wpadającego światła jest usytuowanie kopuły świetlika na dachu.

Przy planowaniu miejsca montażu świetlika należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

Dobierając ilość i wielkość świetlików do pomieszczenia należy wziąć pod uwagę:

Orientacyjne powierzchnie, które mogą być dostatecznie doświetlone poprzez zastosowanie standardowych świetlików rurowych:

 

SLT 350

SLT 550

SRT 250

SRT 350

SRT 550

Powierzchnia 7 m² 16 m² 8 m² 12 m² 27 m²

 


Schemat pokazuje uproszczony rozkład natężenia oświetlenia pod rozpraszaczem świetlika w pomieszczeniu regularnym bez okien, gdzie świetlik zamontowany jest centralnie.

W tym samym pomieszczeniu bez okna układ niesymetryczny może być jedynie wykorzystany w przypadku uzasadnionym potrzebą lepszego doświetlenia pewnej określonej strefy (np. miejsce pracy z komputerem) w tym pomieszczeniu. W pozostałych przypadkach ten system jest niecelowy lub wręcz niekorzystny.

W zależności od potrzeb użytkownika, koloru ścian (czyli możliwości rozpraszania i odbicia światła) oraz rozmieszczenia mebli, jest to podstawowy schemat umiejscowienia świetlika w pomieszczeniu z oknem. Strefy narożne z uwagi na dwa różne źródła światła dziennego nie mają w tym układzie większego znaczenia i są dość dobrze doświetlone. Zbytnie przybliżenie świetlika w kierunku ściany przeciwległej do okna może skutkować zmniejszeniem natężenia ogólnego w strefie środkowej.