Charakterystyka sterowanie elektryczne Z-Wave bezprzewodowy kontakt - FAKRO

Sterowanie elektryczne

Z-Wave bezprzewodowy kontakt

Okna dachowe stanowią obecnie nieodzowny element współczesnego budownictwa. Różnorodność konstrukcji oraz parametrów okien powoduje, że mogą one być stosowane we wszystkich typach pomieszczeń i pełnić różnorodne funkcje. Coraz większą popularność zdobywają również urządzenia do elektrycznego sterowania umożliwiające zdalne otwieranie i zamykanie okien oraz sterowanie zamontowanymi na nich akcesoriami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Sterowanie elektryczneFirma FAKRO jedna z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce wdrożyła do swoich produktów elektrycznych rewolucyjny system bezprzewodowej komunikacji radiowej Z-Wave.

Z-Wave to bezprzewodowy protokół radiowy stosowany do komunikacji domowych urządzeń elektrycznych. Służy on do połączenia w jedną sieć sprzętu elektrycznego takiego jak: oświetlenie, termostaty, alarmy, komputery, telefony, klimatyzacja oraz sterowanie elektrycznymi oknami i roletami. Do sieci można podłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, które posiadają moduł systemu Z-Wave.

Obecnie, na całym świecie w systemie Z-Wave zrzeszonych jest ponad 300 producentów urządzeń elektrycznych domowego użytku (między innymi  Samsung, LG, Intel, Panasonic, General Electric, Bosch). System Z-Wave stosowany jest również w urządzeniach wykorzystywanych w budownictwie np. w oknach dachowych FAKRO, w bramach garażowych Wayne-Dalton, w systemach ogrzewania Danfoss czy urządzeniach do oświetlenia Osram dlatego system można stosować już na etapie budowy domu. Na rynku dostępnych jest już wiele produktów z tą technologią. Wszystko sterowane za pomocą jednego pilota. Programowalne przyciski pilota umożliwiają stworzenie własnego „scenariusza”. Na przykład, wychodząc z domu, za pomocą jednego przycisku możemy zamknąć okna dachowe, wyłączyć światło, wyłączyć sprzęt audio, zamknąć bramy i uzbroić alarm.

Każdy produkt elektryczny wytworzony przez firmę FAKRO zawiera własny moduł elektroniczny z zastosowaniem chipa Z-Wave. Umożliwia to stworzenie bezprzewodowej sieci i sterowanie produktami z modułem Z-Wave za po mocą bezprzewodowej klawiatury, pilota, a w przyszłości również poprzez telefon komórkowy czy internet. Do sieci Z-Wave mogą być podłączone okna Z-Wave, standardowe okna wyposażone w siłowniki z modułem Z-Wave, rolety zewnętrzne ARZ Z-Wave oraz akcesoria wewnętrzne AJP Z-Wave, ARF Z-Wave i ARP Z-Wave. System Z-Wave jest prosty w instalacji, łatwy w rozbudowie i zarządzaniu na każdym etapie eksploatacji budynku. Instalacja systemu nie wymaga stosowania żadnych centralek czy kabli komunikacyjnych pomiędzy urządzeniami
elektrycznymi, co ewidentnie zmniejsza koszty i czas montażu oraz zapewnia maksymalny komfort użytkowania systemu. Przeznaczony
jest zarówno do nowo wznoszonych budynków, jak również obiektów już istniejących.

Opis działania systemu

Działanie systemu Z-Wave polega na tym, że przesyłanie sygnału przebiega poprzez „wyznaczanie trasy”. Dla przebiegu fal radiowych wysłanych z urządzenia sterującego (np. pilota) wytyczana jest droga w taki sposób, aby komenda na pewno dotarła do odpowiedniego urządzenia i została wykonana.

Z-Wave bezprzewodowy kontakt Realizowane jest to za pomocą żądania potwierdzenia przyjęcia komendy przez urządzenie nadające rozkazy, w tym wypadku pilota. Potwierdzenie wysyłane jest przez urządzenie, do którego komenda jest adresowana. Jeżeli na trasie przebiegu fal radiowych znajduje się przeszkoda i sygnał nie może dotrzeć do urządzenia, do którego komenda jest adresowana, system Z-Wave poszukuje „nowej drogi” do danego urządzenia.

Nowa trasa prowadzi przez inne urządzenia będące w sieci Z-Wave. Na tym polega niezawodność tego systemu. Dzięki temu protokół Z-Wave może mieć nieograniczony zasięg, ponieważ do przesyłu rozkazów używa innych urządzeń podłączonych do sieci, zmniejszając w ten sposób również pobór energii.

Cały protokół Z-Wave znajduje się w jednym, małym chipie. Podstawowy chip Z-Wave zawiera między innymi: procesor, pamięć flash, nadajnik i odbiornik radiowy.