New Vison of the loft 2

Druga edycja konkursu dla architektów

Już po raz czwarty FAKRO stało się natchnieniem dla architektów z całego świata. O nagrody rywalizowali projektanci z tak egzotycznych krajów jak Jamajka, Peru, RPA. Meksyk, Hongkong oraz niemal wszystkich krajów europejskich, między innymi Francji, Danii, Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski.
 

Logo konkursu dla architektówMagazyn A10


Założenia konkursowe:

Stworzenie wizualizacji architektonicznej koncepcji poddasza pełnego światła i kreatywnych rozwiązań przyjaznych człowiekowi.
(W projekcie należało wykorzystać co najmniej 10 okien dachowych FAKRO, wybranych z szerokiej gamy produktów firmy).
 

 

Czas trwania konkursu: 01.02.2013r. - 03.06.2013r.


Duński zespół architektów w składzie: Ole Robin Storjohann- Niemiec i Mateusz Mastalski – Polak to zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu dla architektów NEW VISON OF THE LOFT 2 zorganizowanego przez FAKRO przy współudziale międzynarodowego magazynu architektonicznego A10 New European Architecture. Drugie miejsce zajęli reprezentujący Wielką Brytanię Polacy- Katarzyna Penar i Wojciech Okrzesik, trzecie Piotr Skrzycki i Dawid Szczepński z Polski. Najlepsi architekci otrzymali czeki o wartości pięć, trzy i dwa tysiące EURO.

 
Praca konkursowa

Praca konkursowa

Praca konkursowa

1 m. 5000€ 
Ole Robin Strojohann
(DE, pracujący w DK)
Mateusz Mastalski
(PL, pracujący  w DK)

Live between Buildings 

 

2 m. 3000€
Katarzyne Penar
(PL, pracujący w UK)
Wojciech Okrzesik
(PL, pracujący w UK)

Loftlock

 

3 m. 2000€
Piotr Skrzycki (PL)
Dawid Szczepański (PL)

Spacecraftsmen

 

 

Prace architektów oceniało trzyosobowe jury:

  • Indira van ‘t Klooster - redaktor naczelna A10 (przewodnicząca jury )
  • Emmett Scanlon, irlandzki korespondent magazynu, doradca przy Radzie Sztuki Irlandii i wykładowca University College w Dublinie
  • Sabina Sujew – magister sztuki, menedżer eksportu FAKRO

Najwyższe oceny jury zyskały projekty niekonwencjonalne, ponadczasowe i innowacyjne, w pełni twórcze i artystyczne – wyjaśnia Sabina Sujew.


- Spośród 113 prac nadesłanych, między innymi, z tak egzotycznych zakątków świata jak Jamajka, Indie czy Australia, zakwalifikowano 106. Były to prace typowo industrialne i urbanistyczne wizualizacje, gotowe do realizacji realistyczne koncepcje, jak również kreacje artystyczne, w których marzenie senne miesza się z wizją poddasza idealnego. Jak zgodnie przyznali uczestnicy konkursu, okna dachowe FAKRO pozwalają na doskonałe doświetlenie pomieszczenia, ale także nadają się do zainstalowania w najbardziej innowacyjnych i zdawałoby się niemożliwych realizacjach. Duże wrażenie na Jury zrobiły projekty wykorzystujące okna FAKRO w sposób prowokacyjny i innowacyjny, czasami wykorzystując produkt poza granice jego przeznaczenia proponując w ten sposób być może nowe pomysły na okna przyszłości.

Konkursowe jury przyznało także wyróżnienia pięciu zespołom. Autorzy nagrodzonych prac to Daniël Luecke i Christian Schunke z Danii, Adam Tate ze Stanów Zjednoczonych, Marcin Giemza i Monika Ryszka z Polski, Davide Roth z Włoch (pracujący w UK) oraz Rafał Oleksik i Ewa Mikołajczak z Polski.

Konkurs dla architektów to doskonała forma promocji produktów FAKRO w międzynarodowym środowisku urbanistów całego świata. Kolejne edycje konkursu z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Obrady jury konkursu Obrad jury New Vision of the Loft

Architekci, którzy brali udział w ubiegłorocznej edycji organizowanego przez FAKRO konkursu „New Vision of the Loft 2” spotkali się w Nowym Sączu w dniach od 6 do 10 lutego 2014r.
Do głównej siedziby drugiego na świecie producenta okien dachowych przyjechali goście z Włoch, Litwy, Niemiec, Słowacji oraz z Polski. Na konferencji szkoleniowej obecni byli również dziennikarze międzynarodowego czasopisma dla architektów A10: Indira van 't Klooster i Kim Hoefnagels z Holandii. Magazyn A10 był współorganizatorem Konkursu „New Vision of the Loft 2”. Redaktor naczelny czasopisma - Indira van 't Klooster, była jednym z członków Jury w konkursie.

Uczestnicy bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat konkursu „New Vision of the Loft 2”. Chętnie opowiadali o tym co zachęciło ich do wzięcia w nim udziału:

„Interesujący temat, atrakcyjne jury, wysokość nagrody”

- architekt Mateusz Mastalski, zdobywca I nagrody w konkursie „New Vision of the Loft 2”

„Wyjątkowy temat, możliwość stworzenia czegoś bez ścisłych ograniczeń. Trening kreatywności, możliwość odniesienia międzynarodowego sukcesu i wysokość nagrody. Generalnie stosunek inwestycji kosztów udziału w konkursie i nagrody był bardzo przyjazny.”

- architekt Alexander Szaniszlo, Słowacja

Goszczący w FAKRO architekci uczestniczyli w specjalnych, praktycznych zajęciach, podczas których mieli okazje poznać innowacyjne rozwiązania producenta okien dachowych. Była to także okazja do dyskusji na temat prac konkursowych oraz do wysłuchania interesującego wykładu redaktora naczelnego magazynu A10 - Indiry van't Kloostre, na temat współczesnych trendów europejskiej architektury. Uczestnicy mieli możliwość wymiany swoich poglądów w międzynarodowym towarzystwie.

„Poznałem nowe, interesujące, międzynarodowe towarzystwo, wywodzące się z branży architektonicznej. Osoby te wzbogaciły mnie o swoje punkty widzenia w dziedzinie architektury”.

- architekt Alexander Szaniszlo, Słowacja

Uczestnicy konferencji zwiedzili sądeckie przedsiębiorstwo. W trakcie wizyty mogli zobaczyć cały proces produkcji okien dachowych, od projektu do ostatecznego produktu.
Uczestnicy zjazdu byli pod wrażeniem produktów FAKRO:

„Okno do dachów płaskich FAKRO jest naprawdę ciekawym produktem. Zarówno funkcjonalne, energooszczędne jak i niesłychanie estetyczne! Kolejnym produktem, który wzbudził moje zainteresowanie było okno balkonowe Galeria i okno kolankowe. Zapewniają one większą ilość światła w pomieszczeniu oraz pozwalają zwiększyć przestrzeń poddasza.”

- architekt Laurynas Dvareckas, Litwa

Wizyta na Sądecczyźnie była dla architektów także okazją do zwiedzenia pierwszego w Europie pasywnego kościoła na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu. Obiekt został wyposażony w energooszczędne okna dachowe FAKRO.

Nie zabrakło również innych atrakcji turystycznych, takich jak zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce czy cerkwi w Szczawniku i Powroźniku. Mimo skromnej, zimowej aury udało się także aktywnie wypocząć biorąc udział w sportach zimowych, w centrum szkoleniowo - rekreacyjnym hotelu Activa w Muszynie. Była jazda na sankach, skuterach śnieżnych i quadach.
Uczestnicy bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat zjazdu.

„Naprawdę podobała mi się wycieczka do głównej siedziby Firmy FAKRO oraz atrakcje zimowe, towarzyszące zjazdowi. Organizacja była idealna. Dziękuję!”

- architekt Fabio Damiani, Włochy

Będący pod wrażeniem głównej siedziby firmy FAKRO, oferty przedstawionych produktów FAKRO oraz atrakcji towarzyszących konferencji szkoleniowej, architekci zadeklarowali chęć udziału w następnym spotkaniu.