Elementy instalacji

Elementy instalacji

Przewody SMK oraz SMB

SMK

Do wykonania połączeń pomiędzy podzespołami instalacji służą elastyczne rury DN16 wykonane ze stali nierdzewnej osłonięte izolacją 13x22 odporną na UV i zakończone mosiężnymi nakrętkami ¾”

 

Przewód do wykonania 
połączeń pomiędzy 
kolektorami
ZKA ZKB ZKC  ZKD ZKE
SMK 0,21 m 0,33 m 1,8 m 2,5 m 2,7 m

SMB

Przewód do wykonania połączeń pomiędzy kolektorami a zbiornikiem

SMB ZPB ZPC ZPD ZPE
5 m 10 m 15 m 20 m
ZBC ZBD ZBE  
10 m 15 m 20 m  

Uwaga – przewód ZKA – 0,21 m przeznaczony jest wyłącznie do połączenia kolektorów SKC. Przewody ZBC, ZBD oraz ZBE dostępne są w zestawie z kablem do podłączenia czujnika temperatury. 

Zastosowanie oryginalnych przewodów FAKRO jest gwarancją trwałej pracy instalacji solarnej. Podłączenie kolektorow słonecznych przy użyciu nieoryginalnych przewodów będzie wiązać się z utratą gwarancji na kolektory.

Zbiorniki SBW

Zbiorniki SBW

Zbiorniki SBW służą do podgrzewania wody użytkowej ciepłem z kolektorów słonecznych i ciepłem z kotła CO. Wyposażone są w dwie wężownice. Dolna wężownica przeznaczona jest dla kolektora słonecznego, a górna dla kotła CO. 

Zbiorniki SBW wykonane są z wysokogatunkowej stali. Ochrona przed korozyjnym oddziaływaniem gorącej wody oraz bakteriami zapewniona jest poprzez powłokę z emalii ceramicznej (powłoka wykonana zgodnie z normą DIN 4753). Dodatkowo zasobnik zabezpieczony jest przed korozją anodą magnezową, a wydajne wężownice szybko i równomierne podgrzewają wodę. Zbiorniki izolowane są warstwą pianki poliuretanowej, natomiast od zewnątrz posiadają płaszcz z ekologicznej skóry.

NAZWA KOD ZBIORNIKA POJEMNOŚĆ NOMINALNA [l] POJEMNOŚĆ HANDLOWA [l]
Zbiornik do podgrzewania wody 
200l.
V20 192 200
Zbiornik do podgrzewania 
wody 300l zintegrowany z grupą 
pompową.
V3P 295 300
Zbiornik do podgrzewania wody 
400l.
V40 380 400

W celu uproszczenia prac montażowych związanych z podłączeniem elementów instalacji solarnej polecamy zbiornik SBW 
V3P, który zintegrowany jest z następującymi elementami: 

  • grupa pompowa, 
  • sterownik, 
  • naczynie przeponowe 18l.

Grupa pompowa SCB

Grupa pompowa SCB

Grupa pompowa SCB wymusza obieg płynu solarnego w instalacji umożliwiając efektywne przekazywanie wodzie użytkowej ciepła słonecznego pozyskiwanego przez kolektory. Grupa pompowa wyposażona jest standardowo w cztery czujniki temperatury.

NAZWA KOD GRUPY PRZEPŁYW [l/min]
Grupa pompowa ze sterownikiem przepływ 18l/min. E18 18

 

Naczynia przeponowe SBV

Naczynia przeponowe SBV

Naczynie przeponowe SBV kompensuje wzrost objętości glikolu, związany ze zmianami jego temperatury. Przykładowo w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej w instalacji solarnej – wrzenie glikolu, przejmuje ciecz wypartą przez parę z kolektorów.

NAZWA KOD NACZYNIA POJEMNOŚĆ [l]
Naczynie przeponowe 18 l 18L 18
Naczynie przeponowe 24 l. 24L 24
Naczynie przeponowe 35 l. 35L 35
Naczynie przeponowe 50 l. 50L 50

 

Glikol SGL

Glikol SGL

Płyn Glikor EKO to niekrzepnąca mieszanina glikolu propylenowego, wody i inhibitorów korozji będąca nośnikiem ciepła w instalacji solarnej.

NAZWA KOD PŁYNU POJEMNOŚĆ [l] ZAKRES TEMPERATUR
Glikor Eko 05 l 05L 5 od -25°C do +130°C
Glikor Eko 20 l 20L 20
Glikor Eko 30 l 30L 30

 

Akcesoria instalacji solarnej

W ofercie firmy FAKRO oprócz podstawowych elementów wchodzących w skład instalacji solarnej znajdują się również akcesoria dodatkowe.

KOŁNIERZ PRZEWODU SOLARNEGO SPCKOŁNIERZ PRZEWODU SOLARNEGO SPC

Kołnierz SPC służy do uszczelnienia przejścia przewodu solarnego przez membranę dachową. W opakowaniu znajdują dwie sztuki kołnierza co wystarcza do doszczelnienia przejścia zasilania i powrotu w połaci nieocieplonej. W przypadku dachu docieplonego konieczne są dwa opakowania (po 2 kolnierze na przewód).

POMPA RĘCZNA SBF DO NAPEŁNIANIA INSTALACJIPOMPA RĘCZNA SBF DO NAPEŁNIANIA INSTALACJI
Pompa solarna SBF służy do napełnienia instalacji glikolem oraz uzyskania wymaganego nadciśnienia (max. 3bar). Po napełnieniu instalacji może zostać wykorzystana jako naczynie przelewowe dla zaworu bezpieczeństwa.

GRZAŁKA ELEKTRYCZNA SEHGRZAŁKA ELEKTRYCZNA SEH

Grzałka elektryczna SEH o mocy 2 kW służy do dogrzewania wody w zbiorniku w przypadku niewystarczającej ilości energii słonecznej.

CZUJNIK STSCZUJNIK STS

Czujnik STS służy do pomiaru temperatur (w zależności od miejsca umieszczenia): kolektora, zbiornika lub glikolu. Czujnik podłączany jest bezpośrednio do sterownika grupy pompowej.

SEPARATOR POWIETRZA SASSEPARATOR POWIETRZA SAS

Separator powietrza SAS umożliwia odpowietrzanie instalacji solarnej. Zalecany do montażu w instalacjach składających się z dużej liczby kolektorów.

ZAWÓR MIESZAJĄCY SWMZAWÓR MIESZAJĄCY SWM

Zawór mieszający SWM zabezpiecza przed możliwością poparzenia się gorącą wodą (w przypadku awarii zimnej wody, dopływ wody gorącej zostanie automatycznie zablokowany). Ponadto zawór zapewnia utrzymanie stałej temperatury wody na wyjściu. Zakres pracy od 30°C do 60°C. Montowany na obiegu c.w.u.

Cennik

CennikCennik dostępny w wersji elektronicznej PDF